Не винаги е нужно да сменяте работата, ако нямате достатъчно пари. Често нашите навици са виновни за бедността ни
Навикът е действие, което извършваме автоматично. Образува се в резултат на повтаряне на едно и също нещо, мозъкът запомня това и се превежда в несъзнателен режим. Следователно, ние самите не забелязваме как тези навици „крадат“ пари от джоба ни, отбелязва Actualno.
Навици, които „крадат“ цялата ви заплата
1. Не изработвате меню за седмицата
Това спестява много време и пари: в края на краищата вие знаете точно какви продукти трябва да купите и в какво количество. Лесно е да се изчислят седмичните (месечни) разходи за храна и да не се изчерпват преди деня на заплатата. Проучванията показват, че на този ден хората харчат 25% повече от другите и след това броят всяка стотинка.
2. Не използвате изобретателност
Скъпите домакински химикали могат да бъдат направени от импровизирани материали – сапун за пране, пяна за бръснене, сурови картофи, оцет, сода за хляб. Например глицеринът замества лака за мебели и надеждно предпазва от прах. А стара гъба за чинии с няколко капки крем (дори с изтекъл срок на годност) е продукт за грижа за обувките.
3. Рядко миете прозорците си
Как мръсните прозорци могат да повлияят на семейния бюджет? Много просто – прах, петна от дъждовни капки предотвратяват проникването на естествена светлина в стаята. Заради това по-често включвате изкуствено осветление и хабите електричество.
4. Не актуализирате тарифата за комуникация и интернет
Какво правят доставчиците, за да запазят или привлекат нови абонати? Ако използвате тарифата от дълго време, има причина да разгледате нови оферти или да се обадите и да намекнете за по-изгодните условия на конкурентите. Бъдете сигурни, че ще Ви бъде предложена атрактивна опция или ще Ви бъде предоставена отстъпка.
5. Без оптимизиране на абонаментите
Защо бихте плащали за кабелна телевизия, когато използвате услуга за стрийминг, за да гледате любимите си предавания и повечето телевизионни предавания се предават онлайн? Не сте готови да се откажете от телевизията – замразете тарифата за 1-3 месеца. Ако през това време не сте поискали да включите телевизора, не се колебайте да откажете услугата.
6. Оставяте уредите включени
Електрически уред, който е включен в контакт, консумира определено количество енергия. Ами ако има няколко? Точно така, една чиста сума се събира за един месец. Включеното устройство може да бъде опасно за деца и животни, привлича повече прах. А постоянното зареждане разваля домашните уреди – лаптоп или смартфон.
7. Не отглеждате зеленина у дома
На перваза на кухненския прозорец можете да отглеждате ароматни билки- магданоз, босилек, мента, розмарин.
8. Не посещавате възрастни роднини
Бабите и дядовците винаги очакват внуците си с нетърпение, щедро ги гощават с домашно приготвени сладкиши и в допълнение често дават скътани пари. Разбира се, ние ги обичаме не за това, но и парите не са излишни.
9. Не спазвате дневния режим
Стоите до късно в социалните мрежи, а на сутринта не можете да се събудите. И за да не закъснеете за работа, викате такси. Случва се с всеки, но ако стане 3-4 пъти в месеца, финансовите разходи са значителни.