Всеки 10-ти в сферата на комуникациите в България се чувства застрашен от все по-широкото навлизане на AI в работния процес. PR гилдията у нас не приема еднозначно новата технология, показват данните от проучване на V+O Communication сред 150 комуникационни специалисти на българския пазар.
Близо 45% от анкетираните смятат, че изкуственият интелект влияе положително върху пестенето на време и отварянето на пространство за креативност. Едновременно с това обаче двама от петима са на мнение, че AI ще доведе до понижаването на качеството на услугата и унифициране на посланията.
Като най-голямо предизвикателство и едновременно с това заплаха пред развитието си гилдията се очертава нивата на дезинформация и фалшивите новини – 40 процента. На второ място, според една четвърт от участвалите в проучването, се нарежда девалвацията на образа на PR специалистите и подценяването на труда им, което е в разрез със световните тенденции. Със сходен резултат (20%) на преден план излиза липсата на подготвени кадри, факт, на който се дължи влошаването на имиджа на професията.
На база очертаните предизвикателства, проучването показва, че като основна своя роля комуникационния бранш припознава защитата на честната, прозрачна и автентична комуникация. С това твърдение са съгласни близо половината от анкетираните. Високите нива на дезинформация в публичното говорене, определя втората по важност задача пред PR специалистите, а именно – инвестирането на време и усилия в развитие на познания и умения за разпознаване на фалшиви.
„Посочените страхове и негативни фактори от гилдията оформят едно поле на общи нужди и приоритети, върху които да работим заедно на ниво бранш. Като агенция, която успешно развива българския пазар вече 20 години, решихме, че наша отговорност е да повдигнем завесата, да очертаем проблемите и да търсим решение, което да позволи предлагането на още по-качествени услуги на българския пазар“, коментира Светлана Савова, изпълнителен директор на компанията.
Като водещ фактор за безспорната промяна на комуникационния бранш е изведен увеличаването на каналите за комуникация и все по-силното навлизане на социалните медии като инструмент за достигане на посланията до конкретна аудитория. На второ място, но с негативен знак, 2/3 от анкетираните са посочили увеличаване на количеството и намаляване качеството на комуникацията.
„Достъпът до изключително голям обем информация, която често не лесно може да бъде оценена колко е достоверна, са сред големите проблеми в комуникацията не само у нас. Популисткото говорене, изместването на реалните теми от публичния диалог с измислени за отклоняването на вниманието е похват, който все по-често срещаме. Затова гилдията ни отчита, увеличаване на количеството и намаляване на качеството на комуникациите“, допълва Яворка Петрова.
Над 85% от участниците в анкетата отчитат големи промени в начина на общуване между компаниите и техните служители. От класически монолог тази комуникация е вече превърната в диалог, в който мнението и ангажираността на служителите е приоритет. Сред причините за тази промяна са използването на все повече форми и канали за дигитална комуникация, повече инициативи за развитие на работодателска марка и активното включване на социалните медии като инструмент за достигане до настоящи и потенциални служители.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…