Бизнес

Делян Добрев: КЕВР трябва да получи правото да спира сделки като „ЧЕЗ“

Бившият енергиен министър определи като правилно решението държавата да не участва в сделката за активите на ЧЕЗ

[ad id=“225664″]

„Необходимо е да се изготвят критерии и принципи, по които КЕВР да се произнася за сделки.“ Toва каза пред БНР председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев по отношение на решението на депутатите КЕВР да може да контролира сделки за над 20 % от електроразпределителни, топлофикационни и газови дружества и за това КЕВР да се произнесе по сделката за продажбата на активите на ЧЕЗ у нас.

„Имаме притеснения в две посоки. Първата е дали държавата трябва да се намесва в този тип частни отношения и ако приемем този текст за КЕВР дали няма да продължим да приемаме подобни текстове, с които да се ограничава частната инициатива. Второто ми притеснение е по отношение на това, че текстът не е съвършен. Той казва, че регулаторът ще проверява този тип сделки, .т.е. дава тези правомощия на КЕВР без да поставя рамка кога може да одобрява и кога може да отхвърля тези сделки. Няма критерии и принципи. Притеснението е, че един регулатор може да злоупотребява с това право“, обясни той.

[ad id=“263680″]

„Следващите месеци могат да бъдат допълнени предлаганите текстове“, добави Добрев и посочи: „ГЕРБ бяхме против този текст заради посочените вече съображения, но не виждаме и някаква съществена щета, която може да се случи с приемането на този текст. От друга страна, коалиционните ни партньори държаха особено много на този текст и затова взехме политическо решение да подкрепим предложението“.

Добрев подчерта, че в момента съществуват подзаконова нормативна уредба и вътрешнoнормативни документи, с които може да се вземе решение от КЕВР за сделката с ЧЕЗ и да не се стигне до плащане на компенсации от страна на държавата, за каквито предупредиха от ДПС.

[ad id=“236993″]

„Аз съм сигурен, че въпреки че няма критерии и ясни правила, регулаторът може с вътрешнонормативни документи или с подзаконова нормативна уредба да създаде методика, по която по прозрачен начин да се вземат тези решения „за“ или „против“. Но все пак, ние като законодатели, за да не се предоверяваме на регулаторът, е хубаво в бъдеще и в закона да бъдат записани критерии. Но, ако има критерии, тогава не би трябвало да имаме опасения, че някакво решение ще доведе до негативни последствия“, коментира шефът на паламентарната енергийна комисия.

[ad id=“236999″]

Добрев уточни и по какъв начин КЕВР ще взима решение по сделки: „За вземането на едно решение да разреши или да не разреши регулаторът ще работи с компетентните органи в България. За произход на средствата с ДАНС, с финансовото разузнаване, с други институции, които имат отношение. Функциите на регулатора няма да заместят функции на други органи в страната. По-скоро като получи информация от тези органи, регулаторът ще решава дали да разрешава или не сделката“.

[ad id=“237001″]

Бившият енергиен министър определи като правилно решението държавата да не участва в сделката за активите на ЧЕЗ: „Решението е правилно, защото идеята да се участва в тази сделка не бе добра. Държавата има други механизми, по които да контролира случващото се в електроразпределителните дружества. В Закона за енергетиката има съществуващ текст, който казва, че ако частният собственик на ЕРП-то не управлява дружеството според изискванията на закона и претенцията на регулатора, то КЕРВ има право да отстрани мениджмънта и да назначи държавен мениджмънт, въпреки че собствеността е частна. Така че държавата има контрол по отношение на управление на ЕРП-тата“.

[ad id=“238430″]

Добрев коментира и искането на миньорите от „Мини Марица-изток“ за повишаване на цената на въглищата с 15%. Според него това решение би навредило на интересите на миньорите.

„В ЕС всички въглищни централи имат изисквания да закупуват плочи за въглеродни емисии. Европа се опитва с икономически механизми да направи дейността по производството на електроенергия от въглища неефективна. Тези плочи нараснаха от 3-4 евро до 14 евро. ЕК твърди, че до 2020 година, ще станат 20 евро, което представлява почти половината от крайната цена на произведената електроенергия. За да не фалират електроцентралите, ще фалират и мините“, посочи той.

[ad id=“218001″]

По думите му синдикатите трябва да е борят за съкращаване на разходите за производство и за намаляване на цената на въглищата, така че производството на енергия от тези въглищни централи да остане конкурентноспособно. Увеличаването на цената на въглищата обрича миньорите на безработица.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.