Античният керамичен център в Павликени е един от най-добре запазените производствени центрове за антична керамика в Югоизточна Европа, съобщи Bulgaria ON AIR.
„Занаятът не е лесен, труден е. Трябва да знаеш кога един метал е готов за коване и не всеки може да кове. Ръчно изкованите съдове са търсени, но от хора, които могат да оценят един кован съд от един съд, който е щанца“, заяви ковачът Веселин Игнатов.
„Отдолу под това колело има една шайба, която е много по-голяма и тежка, за да може, когато я ритнеш с крак, да има добра инерция. Всъщност това е първообраза на грънчарското колело. Самият занаят е интересен, но в последните години много малко хора се занимават с него. Майстори, които работят на грънчарско колело, керамици, които изработват такива съдове, каквото и да правим, се прави лимитирана серия, едно, две, пет или десет. Едно е да знаеш, че имаш вкъщи нещо, което се е повторило десет пъти, друго е да си купиш нещо, което е милиардни бройки“, смята керамикът Венелин Петров.
„Интересното при керамичния център е, че той не е просто един археологически обект с едни разкрити зидове, има над 51 керамични пещи“, твърди директорът на историческия музей в Павликени Елена Христова.
Читалищата в старозагорските села Яворово и Оряховица получават финансиране по програма „Ти и Lidl за…
След пожара отново ще бъде гора: С 24 хил. фиданки облагородяваме местността „7-и километър“ на…
Зам.-кметът Радостин Танев: Боровата процесионка е намаляла и изтласкана в горските територии В град Стара…
ПФК Берое подписа договор с Мартин Георгиев, научи ЗАРАТА от клуба! 19-годишният Георгиев играе…
Българово е малък град, разположен в Югоизточна България, близо до Бургас. Макар и често да…
Община Стара Загора и ЦПЛР канят ученици да се включат в конкурса „Писма до себе…