Надявам се на 1 януари 2025 г. да бъдем в еврозоната и работим много упорито това да се случи, каза в Благоевград министър-председателят Николай Денков, който посети града и участва в дискусия, организирана от студенти в Американския университет в България.
По отношение на изпълнението на това, което се очаква от държавата за влизане в еврозоната, ние сме убедени, че всичко, което е необходимо, върви по план, посочи Денков.
Той допълни, че единственият въпрос, който все още „стои“ е за инфлацията. Премиерът каза, че страната има нисък дълг спрямо брутния вътрешен продукт, както и нисък дефицит, който се поддържа от години.
„Съвсем нормално е този дефицит от три процента да се гледа с уважение, ако го сравним с дефицита на други, много по-развити държави, така че ние нямаме проблем по отношение на приемане на еврото“, коментира Денков.
Николай Денков коментира и темата за приемане на страната в Шенген.
„Това, което успяхме да направим през последните месеци е допълнително да уплътним защитата на външната граница на Европейския съюз, да развием две звена, които се развиват на европейско ниво, едното е свързано с международната престъпност, организаторите, тези, които плащат на трафикантите, за да тръгне цялата схема. Тези усилия са много добре оценени и България в това отношение не представлява заплаха за Европа“, каза премиерът. Той отбеляза и доброто сътрудничество с турските власти като посочи, че в момента българската граница е много добре защитена. „Това, разбира се, е необходимо условие и ние го изтъкваме всеки път, когато разговаряме с партньорите“, допълни Денков.
По думите му това, което би попречило, са проблемите на част от държавите с миграцията. В тази връзка аргументът на страната ни е, че ако България и Румъния са в Шенген, това ще бъде добре и за тези страни, защото ще има възможност да бъдат пренасочени гранични полицаи към външните граници на ЕС, посочи Денков, а камионите, чакащи на граничните пунктове, ще преминават по-бързо, което респективно ще намали цената на транспорта.
„Това са прости, ясни аргументи, които ние използваме, за да обясним защо те биха имали полза от това, че България и Румъния трябва да влязат в Шенген“, каза Денков. /БТА, Десислава Велкова/