На извънредно заседание в четвъртък депутатите разискват вота на недоверие към правителството на Николай Денков. Мотивът за него е, че според опозицията кабинетът не се справя адекватно с политиката в сектор „Енергетика“.
Вотът на недоверие беше внесен преди седмица от „Възраждане“, БСП, „Има такъв народ“ (ИТН) и независимия депутат Радостин Василев, който се отцепи от „Продължаваме промяната“.
До внасянето му се стигна, след като парламентът прие споразумение между кабинета и миньорите, според което въглищните централи няма да бъдат затваряни административно, а ще работят на пазарен принцип.
Това стана на фона на протести на миньори и енергетици, които настояха правителството да не изпраща на Европейската комисия (ЕК) териториалните планове на България за справедлив преход на въглищни региони. За тяхната зелена трансформация са предвидени 3,5 млрд. лв. от ЕК.
Управляващите все пак решиха да изпратят плановете, за да не загуби България парите. Част от протестиращите не се съгласиха с приетото споразумение и настояха плановете да се изтеглят и променят. Блокадите на няколко пътни артерии в страната продължават.
Това е първият вот на недоверие срещу кабинета на Денков. В мотивите на вносителите се казва, че правителство е изпратило на ЕК териториалните планове за справедлив преход, които противоречат на редица взети решения в парламента. Там пише още, че на 13 септември тази година Министерският съвет е приел пътна карта за климатична неутралност, според която закриването на централи става необратимо.
Според вносителите действията на правителството ще оставят без работа десетки хиляди хора и затова и кабинетът на Денков представлява „риск за стабилността на държавата и благосъстоянието на гражданите и бизнеса на цяла Южна България“.
Бившият премиер Бойко Борисов каза, че партията му ГЕРБ, която е част от управляващата коалиция с „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), „няма да сваля правителството“, но критикува няколко министри „аматьори“.
„Ако критиките от страна на ГЕРБ са искрени, да подкрепят вота“, призова лидерката на БСП Корнелия Нинова.
Според „Възраждане“ и ИТН крахът на кабинета е „неизбежен“.
„Това е загуба на време за парламента. Безплоден вот, който няма да доведе до нищо“, каза санкционираният за корупция по глобалния закон „Магнитски“ депутат от ДПС Делян Пеевски.
Според правилника на Народното събрание гласуването на вота ще е не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията. За да бъде успешен той, са нужни най-малко 121 гласа. Заедно БСП, „Възраждане“, ИТН и независимият Радостин Василев имат по-малко от 121.
Витамините от група B са жизненоважни за енергийния метаболизъм, здравето на нервната система и поддържането…
В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в…