Здраве

Децата наследяват тревожността и депресията от своите родители

Ново изследване разкрива механизмите, по които родителите предават тревожността и депресията на своите деца.

Свръх-активна мрежа в мозъка е отговорна за това как децата наследяват тревожността и депресията от своите родители.

[ad id=“225664″]

Гените, които се предават от родители на деца повлияват начините, по които тези три региона функционират заедно, са открили учените, провели изследването. Проф. Нед Калин, един от тях, обяснява:

“Абнормалната свръхактивност в тези региони на мозъка представляват унаследени мозъчни промени, които са директно свързани с риска по-нататък в живота да се развие тревожност и депресия. Това е голяма стъпка по пътя на разбирането на невронните процеси, които подлежат наследствената депресия и тревожност, защото ни тава по-конкретни цели, върху които да се съсредоточим.”

За изследването са били проучени резус маймуни, чийто мозък е сходен с този на човека. Мозъчните сканирания на маймуните в стресови ситуации и ситуации, в които те са изпитвали страх е разкрила, в допълнение на наличната генетична информация, че точно тези три региона са ключови за механизмите.

Какво сочат резултатите от изследването – около 35% от разликата в тревожността и депресията се обясняват от семейната история. Регионите са в ствола на мозъка, амигдалата и предфронталния кортекс.

[ad id=“263680″]

В отговор на страх реакцията е ключова за нашето оцеляване, но може да предизвика проблеми, когато е свръх-активна. Според проф. Калин “Тревожността може да осигури еволюционно предимство, защото може да ни помогне да разпознаем и да избегнем опасност. Но когато нейните мрежи са свръх-активирани, това може да причини различни спектри от тревожностни и депресивни разстройства.”

Румяна Иванова

Аз мога