Categories: България

Децата с аутизъм: Как да постъпим, ако забележим Сашко?

В Перник четвърти ден продължава издирването на 12-годишния Александър. Случаят породи много въпроси за това как трябва да се работи с децата аутисти и с какво те са по-специални от останалите.

„Децата са много различни и всяко едно различно нещо може да го провокира – дали е песен, дали е звук, дали нещо друго“, каза майката на дете с аутизъм Христина Бабалова.

Според детския психиатър д-р Дора Симеонова от Клиниката по детско-юношеска психиатрия към „Александровска болница“, по-често трябва да говорим за проблема, а не само когато се случи такова тежко събитие като изчезването на дете. Тя смята че в тази ситуация е изключително важно да бъде подкрепено семейството, за да може да даде максимално много информация на търсещите детето.

Още по темата

15 ное 2022 09:45

95

15 ное 2022 07:30

26

14 ное 2022 18:00

51

14 ное 2022 07:45

54

Тези, които го познават най-добре, биха дали най-много информация за това какво харесва детето, как реагира в различни ситуации, какво би го привлякло, стана ясно от думите ѝ

„Ако предположим, че детето е някъде навън само, гладно и жадно, в по-тежки атмосферни условия, всякаква помощ е добра“, добави д-р Симеонова пред Bulgaria ON AIR.

„Понякога и ние не разбираме сами децата си, но нещата са много сложни при тях и трябва от ранна възраст тези деца да се обучават под специализирани програми, за да може да заучават, дори и неговорейки, с картинки или с нещо друго да показват какво искат, дали нещо ги боли“, подчерта Христина Бабалова.

По думите на д-р Симеонова децата с аутизъм по-трудно преценяват рискови ситуации и затова родителите им повече внимават и е изключително важно от ранна възраст да се тренират техните умения за самостоятелност, защото, когато детето има дефицит в развитието си, родителите обгрижват детето много по-интензивно, отколкото детето с обичайно развитие.

„Има риск детето да не може да разпознае опасна ситуация и има риск в опасна ситуация за него, детето да не може да избере правилния ход“, отбеляза тя.

Христина Бабалова обясни, че децата понякога изчезването го приемат като игра като криеницата. Тя също е губила сина си преди време и отбеляза, че това се случва на много родители на деца с аутизъм.

„Трябва да има профилирани занимания с тези деца, те трябва да продължат и в училищна възраст. Трябва да има крила към училища, които да са специализирани за тези деца и да ги обучават на всякакъв тип неща от ежедневието за справяне във всички ситуации. Все още в България няма програми за работа с тези деца. Децата от аутистичния спектър са в пъти повече от всички останали диагнози и състояния“, категорична е Христина Бабалова.

Д-р Симеонова уточни, че има статистика за честотата на това разстройство в световен мащаб и тя расте. От своя страна, Христина Бабалова подчерта, че един от големите проблеми е, че нямаме подготвени кадри за работа с тези деца. След това те дадоха съвети как да постъпим, ако забележим изчезналия Александър.

„Най-доброто е да не го изпускат от очи и да сигнализират, че са видели детето. Децата с аутизъм поради трудностите си в общуването и в тази ситуация, в която той няколко дни не е вкъщи, не е сигурно дали би се отзовал на повикване по име, или по друг начин“, поясни д-р Симеонова.

https://www.dnes.bg/

Arhiv

Recent Posts

7 факта за петлите, които може би не знаете

Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…

един час ago

7 факта за мравките, които може би не знаете

Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…

2 часа ago