През последната седмица в България станаха два опасни случая на TikTok предизвикателства за деца – едното беше за поглъщане на метални топчета, а другото за лягане на пешеходна пътека с цел изпробване реакциите на шофьорите.
Какъв трябва да е подходът на родителите към децата, за да ограничим опасните експерименти и влиянието на социалните мрежи?
Според нея „днешното пънкарство“ много по-трудно се забелязва. За днешните деца в пубертет единственият рефер е одобрението на групата и в частност на социалните мрежи.
Велева съветва родителите да бъдат по-близо до децата си и да дават морална помощ.
„Всеки родител трябва да знае, че самочувствието и самооценката на детето трябва да се формира от външни и реални фактори, а не от социалните мрежи. Как се прави това? Когато се открият навреме талантите му, дарбите му, развият се, подкрепят се, има морална помощ и разбиране вкъщи. Иначе, когато те я получат там, те отварят телефона и се заравят в море от подкрепа“, обясни експертът по ранно детско развитие.
TikTok може да се превърне в наркотик за децата, изтъкна Влаева.
„Когато си пристрастен към одобрението от другите потребители, това става много силно и започва да те влече. Тук трябва да обърнем внимание как родителите реагират спрямо децата си. Когато вече нещата се случват в тийнейджърска възраст, малко сме закъснели“, отбеляза тя.
Според Влаева всеки родител може да има различен подход към интернет, но всички те трябва да са близо до децата си по време на пубертета.
„Тогава то няма да има толкова голяма нужда да се пристрастява. Когато се открие дарбата и талантът на едно дете, то трупа самочувствието си“, коментира експертът по ранно детско развитие.
Влаева дори посочи случаи на родители, които правят с децата си видеа в TikTok, само и само да са близо до тях и да не се получава „бездна“.
Гледайте целия разговор във видеото.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…