Джеръми Айрънс – прагматичното лице на британското кино

Като малък Джеръми Айрънс обича ездата и мечтае да стане ветеринар. След като завършва гимназия, вече е решен да стане актьор, въпреки че отначало среща трудности.

С малко упоритост обаче той започва да си намира роли, а талантът му се отплаща бързо.

Айрънс е роден през 1948 г. във Великобритания. Прави опит да влезе в актьорската академия в Лондон, но неуспешно. По-късно завършва театралното училище Олд Вик в Бристол и за първи път се появява на сцената през 1969 г. За да се издържа, отначало му се налага да работи като чистач, градинар, сценичен работник и уличен китарист.

Айрънс прави първите си стъпки като актьор в театъра, като участва в редица постановки в лондонския Уест Енд и на Бродуей. През 1984 г. печели награда „Тони“ за най-добър актьор за ролята си в „Истинското нещо“.

Една от първите ключови роли, с които се затвърждава на малкия екран през 80-те години, е на Чарлс Райдър в адаптацията по романа на Ивлин Уо „Завръщане в Брайдсхед“.

Някои от десетките продукции, в които е участвал, са „Кафка“, „Обрат на съдбата“, „Лолита“, „Близнаците“, „Жената на френския лейтенант“, „Мъртви звънци“, „Умирай трудно с отмъщение“, „Батман срещу Супермен“, „Мъжът с желязната маска“, „Цар Лъв“.

За ролята си в „Обрат на съдбата“ получава „Оскар“ за най-добра мъжка роля, като е носител и на още много отличия, сред които „Еми“, „Златен глобус“, „Сателит“ и други.

От 1978 г. е женен за ирландската актриса Шиниъд Кюсак, с която има две деца. През 2016 г. е избран за ректор на британския университет Бат Спа.

Година по-късно казва пред Гардиън, че се определя като „страхотен прагматик, който умее да подбира правилните роли“.

„Искам да разкажа на учениците за реалностите в бизнеса с изкуство и развлечения. Не е добре да си велик художник, ако не можеш да продадеш творбата си“, добавя Айрънс.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv