Categories: Бизнес

Джонсън обмисля 50-годишни ипотечни кредити, които децата могат да наследяват

Снимка: Bloomberg LP

Борис Джонсън обмисля планове да предложи на британските собственици на жилища по-дълги ипотечни кредити, които могат да бъдат предавани между поколенията. Това ще бъде поредният ход на правителството да стимулира търсенето на жилища, пише Bloomberg.

Купувачите може да получат ипотечни кредити за 50 години или повече, като неизплатеният дълг след смъртта им ще се прехвърля на децата им, съобщава запознат с въпроса източник. По-дългите срокове ще позволят на купувачите на жилища да плащат повече за имоти, тъй като ще имат по-ниски месечни вноски.

Продажбите на жилища намаляват, а ръстовете на цените се забавят, тъй като кризата с разходите за живот охлажда пазара, който процъфтяваше благодарение на отстъпката от гербовия налог и по-ниските вноски по ипотечните кредити.

Правителството иска да подкрепи търсенето и обмисля също 30-годишни жилищни кредити с фиксирана лихва, ипотечни кредити, равняващи се на почти 100% от цената на имота, и начини за съчетаване на наемането и притежаването на имот, съобщи Bloomberg News миналия месец.

„Искаме да намерим всякакви креативни начини да помогнем на хората да имат дом“, каза Джонсън пред репортери по време на пътуване до срещата на върха на НАТО в Мадрид миналата седмица. „Младите хора трябва да има доверие, да разполагат с първоначална вноска, пакетите с ипотечни кредити да могат да осигуряват собственост“, допълни той.

Запитан дали обмисля ипотечни кредити, предавани от поколение на поколение, които могат да преминават от родителите към децата, британският премиер отговори: „Да, със сигурност“.

Още по темата

Плановете са в начална фаза и правителството все още не е обявило подробности по мерките. Всякакви усилия за повишаване на търсенето ще се сблъскат с критики от тези, които твърдят, че Обединеното кралство трябва вместо това да се съсредоточи върху повишаването на предлагането на домове. Но мярката вероятно ще се радва на популярност сред поддръжниците на Джонсън, тъй като избирателите на Консервативната партия е по-вероятно да притежават жилище.

„Не ипотечният пазар е този, който не позволява на хората да станат собственици на жилище, а цената на имотите спрямо доходите на населението“, коментира Скот Тейлър-Бар, финансов консултант в компанията Carl Summers Financial Services.

„Проблемът не е да намерим начини да помогнем на хората да поемат повече дълг, трябва да намерим начини да строим повече жилища в районите, където хората искат и трябва да живеят“, допълни той.

Срокът на ипотечните кредити в Обединеното кралство нараства с повишаването на цените на жилищата. Много кредитори предлагат ипотечни кредити, които са по-дълги от традиционните 25 години, като максималният срок на пазара в момента е около 40 години.

https://www.investor.bg/

Arhiv