Categories: Бизнес

Джо Байдън такъв, какъвто Европа не очакваше да види

Снимка: Sarah Silbiger, Bloomberg

Когато Джо Байдън спечели изборите в САЩ, много европейски лидери си отдъхнаха. За тях той беше тихото, хладнокръвно хлапе, което гони буйния побойник от детската площадка, пише европейското издание Politico.

Това беше американският президент, който Европа очакваше – те познаваха Байдън от посещенията му в Европа, а и той беше редовен участник в конференцията за сигурност, която се провежда ежегодно в Мюнхен. На последното си участие той беше категоричен: „Америка се завръща“, но тогава европейците не мислеха, че има предвид подхода на арогантно изключване, който имаше неговият предшественик Доналд Тръмп по отношение на ЕС и НАТО.

Още по темата

В края на миналата седмица обаче Байдън се показа в светлина, в която европейските лидери не очакваха. След края на конференцията на ООН американският президент събра представителите на Австралия, Индия и Япония в Белия дом – ясен сигнал, че САЩ се обръща към Азия и няма да обръща такова внимание на досегашните си основни съюзници Берлин, Париж и Брюксел.

Според Politico тази среща на новата четворка в Белия дом показва, че Джо Байдън започва да се фокусира върху малки, регионални съюзи, воден от интересите на САЩ.

След разговорите лидерите на тези страни излязоха с декларация, в която посочиха, че срещата е била „възможност за смяна на фокуса към самите страни и към Индо-Тихоокеанския регион“. Ако четем между редовете, това означава, че усилията на ЕС към региона не остават незабелязани, но страните леко „се разфокусират“ спрямо Европа.

„Четворката“ има доста сходни мнения по отношение на Китай в сферата на технологиите, към които Вашингтон безуспешно опитва да приобщи и ЕС. Индия например забрани китайските приложения TikTok, WeChat и други, а Австралия и Япония от години натискат срещу Huawei и други китайски гиганти.

Новите съюзници изготвиха и план за създаване на глобална верига за технологични доставки, в която да участват съмишленици, без Китай разбира се. ЕС се противопоставя на тази антикитайска стратегия, опасявайки се, че ще наруши икономическите си отношения с Пекин заради съперничеството между САЩ и Китай в областта на технологиите.

За Европа тези нови съюзи с Азия и Тихоокеанския регион са изненадващи. Първата стъпка беше отказът на Австралия да закупи договорени вече подводници от Франция. Върховният представител по външните въпроси на ЕС Жозеп Борел не пропусна да спомене този факт.

„Преди да дойда тук (Общото събрание на ООН се провежда в Ню Йорк – б.р.) представих Индо-Тихоокеанската стратегия на ЕС, а в същия ден и даже в същия час САЩ, Австралия и Великобритания представиха своя отбранителен алианс в същия регион. Не става въпрос само за сделката с подводниците. Това ще има широко отражение върху нашите връзки със САЩ“, предупреди Борел.

Той отбеляза още липсата на комуникация между близки партньори, която „създава истински трудности“ и допълни, че това не е добър пример за координация между съюзници, „не е добре за Запада“.

Европа определено е засегната от действията на Джо Байдън и това личи и от коментари на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел в Ню Йорк преди началото на срещата на ООН. Той обвини Байдън в липсата на лоялност и на прозрачност в действията му. А пред ООН Мишел заяви: „Силните съюзници правят силни съюзи, подкрепени от прозрачност и лоялност“.

Шарл Мишел коментира още по време на Общото събрание на ООН, че ЕС и неговите членове са една от водещите икономически сили в света. „Имаме ценности, които да насърчаваме, да защитаваме гражданите и интересите си“, обясни той и допълни, че общността работи за своята независимост, включително и в областите сигурност и отбрана.

Доколко това е възможно обаче се питат много европейски лидери. Според тях общността не може да се защити сама, особено срещу военната сила на Русия, без помощта на САЩ. Самият ЕС изглеждаше много разединен в ООН и всеки лидер коментираше своите проблеми. Малко от тях споменаха Индо-Тихоокеанската стратегия на общността, а Кириакос Мицотакис не пропусна момента да се оплаче от провокациите на Турция в Средиземно море. Премиерът на Люксембург Ксавие Бетел пък призова за световен мир.

Европейски дипломати посочват, че новите съюзи на САЩ и префокусирането на Байдън в Китай може би са опит на Вашингтон да изчисти реномето си, разклатено след хаотичното напускане на Афганистан. За Белия дом е повече от нормално да се обърне към своите традиционни англоговорящи съюзници – Австралия, Канада, Нова Зеландия и Великобритания, в търсене на изход от създалата се ситуация.

Всички коментари на Байдън за партньорството между ЕС и САЩ, наречено още „крайъгълен камък“ във всичко, днес звучат кухо за много от европейците, а в заключителната си пресконференция Жозеп Борел коментира, че се чувства несигурен в новия свят.

„В миналото светът беше двуполюсен, после стана еднополюсен, а днес е многополюсен“, коментира той и допълни, че колкото повече полюси, нови играчи на световната сцена, толкова по-малко са обединенията.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv

Recent Posts

Магнезий L-треонат: Ползи за мозъка

Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…

6 часа ago

Коензим Q10 (CoQ10): Енергия за клетките

Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…

7 часа ago