Categories: Носталгия

Джулай Морнинг е емоция, която смартфонът ви няма как да запомни…

Ако към 5,30 утре сутринта сте станали, погледнете първоюлския изгрев. Мисля, че няма значение къде ще посрещнете утрото – на морския бряг, до река или язовир… можете дори да излезете на балкона. Синоптиците обещават той да е напълно безоблачен, а до вас любим човек и подрънкване на китара някъде наоколо. Потопете се в емоцията, която мобилният ви телефон няма как да запомни…

След станалите популярни в последните години масирани и организирани посрещания на Джулай морнинг на Камен бряг, надали е останал българин, който да не знае що за чудо е тоя празник. И все пак накратко: Джулай морнинг, или членувано Джулая, означава юлско утро и идва от името на легендарното рок парче на „Юрая Хийп“.

Вечерта на 30 юни срещу 1 юли

хора се събират традиционно близо до Черноморския бряг, за да посрещнат изгрева заедно. Пак традиционно – под звуците на едноименната песен.

А ето и как е започнало всичко:

както повечето останали в историята неща и Джулая е започнал едва ли не тривиално, като сбирка на неколцина приятели от Варненската английска гимназия. Къде другаде, ако не във Варна през лятото на 1976 г.! На следващата година идват ученици от почти цялата гимназия. На по-следващата това се превръща в неформално движение за ужас на комунистическите лидери. Не закъснява и отговорът на учениците от Пловдивската английска. Те пък въвеждат празника св. Валентин, започват да си изпращат валентинки и скоро 14-ти февруари също се превръща в неформален празник. Така или иначе  за хората, които са приели тази вече 40-годишна традиция, едва ли е толкова важно кога точно и от кого.

Китари, касетофон на батерии, от който при изгрева да зазвучи July morning, биричка и приятели разбира се.

С всяка следваща година стават все повече и повече.

По онова време Джулая е място за срещи на хора с еднакво виждане за света. „Искахме да си носим дългите коси, да си слушаме музиката, да си пием на спокойствие“ – обяснява един от първите. Поети и музиканти активно присъстват сред невписващите се в тогавашните разбирания за живота бунтари. Юлският изгрев освен купон предлага място за обмен на идеи, разговори, музика, дори литературни четения. В един момент това едва ли не става национално движение.

През 1994 г. се ражда и т.нар. Ивнинг (вечер).

Щом си имаме морнинг, защо да си нямаме и ивнинг? Като го посрещаме слънцето в началото на юли, защо да не си го изпратим в края? И така: на 31 юли срещу 1 август започва и Ивнинга.

Джулая продължава да расте. Само че от своеобразна социална позиция, празникът се превръща по-скоро в начин мало и голямо да се измъкне от напрегнатото ежедневие и да зареди батериите с животворните слънчеви лъчи на изгрева.

Ентусиасти от цялата страна се запътват най-вече към Иракли и Камен бряг. Десетки огънчета огряват плажовете през нощта, буквално хиляди посрещат заедно изгрева, макар мнозина – през камерата на мобилните телефони. Пикът беше през 2010 година, когато хиляди посрещнаха на Камен бряг Джулая с автентичното изпълнение на Джон Лоутън от „Юрая“. Удивен, че в България съществува подобен празник, бившият вокалист на легендарната банда – Джон Лоутън, изпя July morning на самия изгрев.

Красимира Янкова

Share
Published by
Красимира Янкова