Култура

Дзукеро: „По света все още има роби…“

„По света все още има роби, това са хората, които бягат от война, които умират в бедност и живеят в мизерия. Всички тези хора са подложени на нов тип робство“, с тъга  заяви  италианският певец Дзукеро, преди концерта си в София вчера.

Музикантът сподели, че последният му албум – „Black Cat“ („Черна котка“), който представи у нас, е вдъхновен от работата на Куентин Тарантино, с когото са приятели, и от филма „12 години в робство“.

„Опитах се да направя албум, който да е много по-представителен за блуса. Изведнъж си представих всички тези прослойки от едно време в САЩ, памуковите полета и техните берачи, които създават своята собствена музика и своите така наречени „затворнически песни“, най-грубо казано. Абстрактно погледнато, това е ритъмът на техните окови, който те са създавали, подрънквайки с ръце“, каза творецът и обясни, че по този начин се е родила една мултиетническа музикална мечта.

„Тогава си помислих, че по света все още има роби, това са хората, които бягат от война, които умират в бедност и живеят в мизерия. Всички тези хора са подложени на нов тип робство“, добави Дзукеро, като не пропусна да спомене и промените в климата и природните катаклизми, като важен проблем на съвремието ни, на който трябва да се обърне внимание.

Аделмо Форначиари, както е истинското име на изпълнителя, обясни, че името на албума и шапката, която носи на обложката, носят вуду и афроамериканска символика.

„Албумът е много черен в музикално отношение, има много влияние от афроамериканската музика. Затова и заглавието е „Черната котка“, защото за чернокожите черните котки са носители на добър късмет, не както при европейците, за които са символ на лошото. Дори имам трима чернокожи музиканти, които се наричат сами по този начин“, обясни италианецът.

Дзукеро коментира и песента си „S.O.S“, чийто текст е дело на Боно, която е включил в новия си албум. Тя е в памет на жертвите на терористичното нападение в зала „Батаклан“ в Париж, случило се през ноември миналата година:

„Станалото в Париж е глобален проблем, не само на Франция. Не можем да победим омразата с омраза, всеки избира дали да мрази, или да обича, но аз съм тук и идвам с мир, друго не мога да направя освен да предам своето послание. Песента е отговор на времето, в което живеем.“

„Лудият шапкар“ на музиката бе за втори път в страната ни, като преди 5 години е останал със страхотно впечатление от хората тук и концерта си. Той сподели, че притежава 350 шапки, закупени както от скъпи магазини, така и от битпазари.

offnews.bg

Arhiv

Recent Posts

7 факта за атентаторите, които може би не знаете

Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…

4 минути ago

7 факта за киселото зеле, които може би не знаете

Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…

54 минути ago

7 факта за сармите, които може би не знаете

Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…

2 часа ago