„Това е първата стъпка по изцяло новата философия, разработена за електронни услуги. СО много отдавна работи по дигитализацията. Преди година и половина започнахме работа и по един много интересен проект с Bloomberg Philanthropies, с тяхната финансова подкрепа за наемане на глобални експерти по електронно управление“, посочи зам.-кметът по дигитализацията на София Генчо Керезов в студиото на „България сутрин“.
По думите му СО е разработила нова философия за това как да се конструира една електронна услуга като продукт, така както хората очакват да използват каквито и да е електронни продукти на бизнеса.
„Стартирахме пилотно в район „Студентски“. Тази услуга за първите 3 месеца беше използвана над 10 пъти повече от всички електронни услуги за района в последните 6 г. Иновацията е изцяло новият подход за работа и липсата от необходимост от това да имаме предварително изваден верифициран електронен подпис“, подчерта събеседникът.
Той изтъкна пред Bulgaria ON AIR, че е намерена вече технология, чрез която да се идентифицираме изцяло от телефона си, а след това да подпишем заявленията си и да предоставим съответните документи.
Керезов информира, че самата промяна онлайн на адресна регистрация, в случая, когато ние сме собственик на имота, ще отнема около 10 минути максимум. И добави, че все още съществува изискването за предоставяне на копие от нотариалния акт.
„Подготвяме пакет от редица мерки, които да улеснят хода на електронните услуги в една община. Това е просто архаично законодателство, което не е било променено във времето. Имаме назряла нужда в обществото това да се случи вече“, коментира гостът в студиото.
Запитан кога ще се достигне до автоматизиране между институциите в една община, Керезов изтъкна: „Миналата година стартирахме подобен проект поне за най-използваните услуги във всички общини в страната – да разработим такава автоматизирана система да не се налага администраторът да прави ръчна проверка. В момента, в който гражданинът направи заявление за услуга, всички удостоверения, проверки, да станат автоматично за най-ползваните услуги“.
За днешната конференция „Дигитална София“ Керезов каза, че е първата по рода си общинска такава за „умния град“.
„Събрали сме всички заинтересовани страни, които работят по тези теми, наши ресори, общински предприятия. Ще имаме 4 панела. Първият ще бъде свързан с това какво се прави в общината в посока „умен град“. Вторият ще бъде воден от Комисията за регулиране на съобщенията – идеята е да видим каква е инфраструктурата и правната рамка, за да се случи „умният град“. Третият ще бъде „Говори бизнесът“ – компаниите, които предоставят технологични решения за „умен град“, а четвъртият – „Финансиране“, завърши той.
Майстори на „изненадите“ Водопроводчиците често намират повече от вода в тръбите – от загубени пръстени…
Гурута на съобщенията Влюбените могат да изпратят 50 съобщения за една минута. И, разбира се,…
Те могат да носят всичко Военните са майстори на тежките товари. Казват, че раниците им…