Но дали това е така и в сила ли са съществуващите митове за това кога, как и колко да пием вода, коментира диетологът от Московската клиника на д-р Волков – Марина Хачатурова, сподели zdrave.to.
Трябва да приемате по 2 литра дневно
Анорексично момиче ще бъде дехидратирано, а дебел мъж с над 100-килограмово тегло ще умре от интоксикация с вода. Ето защо, има смисъл да се припомнят препоръките на Националната академия на науките на Съединените щати от 1945 г.: “1 мл вода за всяка консумирана килокалория”.
Диетата на съвременния човек е средно 2000-2500 калории. И се връщаме към прословутите два литра. Но има и един нюанс: тези два литра включват и други течности – сок, чай, течни храни! Накратко, няма смисъл да се пресмята колко литра вода трябва да се пие ежедневно. Ако се чувствате жадни, трябва да пиете вода.
По време на диетата е необходимо да се намали не само количеството храна, но и потреблението на вода. В противен случай не губите тегло
Всъщност, водата е един от основните помощници в борбата срещу затлъстяването. Нейната консумация помага да се извлекат от организма продуктите от разграждането на протеини, мазнини и въглехидрати, което е една от най-важните цели на много диети. Несъмнено, диетата е ограничение. Но недостатъкът на всяка забрана е да се знае какво е позволено. Повечето жени се опитват да намалят приема на вода по време на диетата, защото се страхуват, че ще подпухнат и поради това допълнителните сантиметри няма да изчезнат. Това не е напълно вярно. По правило, подпухналостта се свързва не толкова с консумацията на питейна вода, колкото с приема на солени или пикантни храни, които улавят телесни течности. Ако намалите броя на пикантните и солените храни в диетата, резултатът няма да отнеме много време. Разбира се, при условие, че отделителната система работи правилно. Но за хората с болести на бъбреците или пикочния мехур диетите обикновено трябва да се прилагат много внимателно. Те могат да отслабнат само с разрешение на лекаря и под негов контрол.
Това не е нищо повече от теория, която наскоро стана популярна. Тя няма сериозни оправдания. Напротив, водата, която пием по време на хранене, удължава процеса на дъвчене, омекотява храната и улеснява храносмилателната система. Освен това консумацията на вода помага да се намали количеството консумирана храна.
Основната роля в процеса на усвояване на храната принадлежи на солната киселина, съдържаща се в стомашния сок. Тя се освобождава в отговор на приетата храна, омекотява, активира ензими, подпомага формирането на храносмилателни хормони.
Малки промени в концентрацията на солна киселина поради питейната вода не са от основно значение. Освен това водата, за разлика от храната, напуска стомаха много бързо – така че няма за какво да се тревожите. Препоръчително е обаче по време на обяда да не се пие ледена вода, защото времето на престоя й в стомаха е намалено от 4-5 часа до 20 минути. Това води до факта, че чувството на глад се връща много бързо и рискът от затлъстяване се увеличава.
В допълнение “ускореното” храносмилане не носи ползи за организма. Другата препоръка е час след като сте се нахранили, да не пиете вода. Оставете стомаха да се освободи от приетата храна, а не да увеличавате обема му, в резултат на което следващият път ще ядете повече.
Сутринта трябва да пиете чаша вода на празен стомах, но не и през нощта
Можем да се съгласим с първата част на твърдението – сутринта наистина е полезно да се пие чаша вода на празен стомах. Той помага да се активира нервната система, подобрява нашето благосъстояние. Най-добрият ефект от сутрешната чаша вода е, когато добавите в нея парче лимон. Препоръчително е да го сложите в чаша вода вечер, след което, когато се събудите, ще получите чудесна витаминна течност.
Но забраната да се пие вода през нощта е много условна. Смята се, че това може да причини подуване на лицето сутрин. Въпреки това, ако бъбреците работят добре, това е малко вероятно. Всъщност, в последно време лекарите все повече стигат до заключението, че е желателно да се пие вода на малки порции и равномерно през целия ден. След като сте събудили, пийте вода с лимон на празен стомах, преди закуска изпийте чаша билков чай или отвара. Не забравяйте да пиете преди обяд. Сутрин и следобед изпийте няколко чаши билков чай, сок или вода.
В горещия сезон, когато загубата на течности и жаждата се увеличават, трябва да пиете повече. В тези случаи е по-добре да се пие чаша вода не едновременно, а постепенно, като се приемат 1-2 глътки на кратки интервали. Ако правите нещо, сложете чашата вода около себе си и отпивайте периодично на малки глътки. Такъв режим на пиене е много полезен за бъбреците и уретерите.
Не е така. Всеки знае, че, ако се потите добре по време на тренировка и след това не пиете вода за известно време, теглото ви ще намалее, но си струва да се пие вода, тъй като килограмите се връщат в първоначалното си състояние бързо.
Факт е, че клетките, включително мастните клетки, са частично съставени от вода. По време на тренировката те я губят, така че ни се струва, че сме загубили тегло. Но броят на мастните клетки не намалява, а след известно време те се възстановяват в пълния си обем. Ето защо, да тествате тялото си с дехидратация, докато спортувате, не е добре. Губите тегло от това само илюзорно. За да се отървете от мазнините, трябва да промените естеството на храненето, да изберете друга тренировка.
И все пак, можете да пиете вода. Натоварването върху тялото не се увеличава. Напротив, по време на тренировка телесната температура се повишава, увеличава се изпотяването, в резултат на което обемът на циркулиращата кръв намалява, а вискозитетът й се увеличава. И тук тя е близо до понижено налягане или тромбемболизъм. Консумацията на вода помага да се предотврати това.
Ако вашата тренировка е интензивна, лекарите препоръчват следния режим на пиене. 1,5-2 часа преди заниманието изпийте чаша вода. Друга половин чаша се добавят 10-15 минути преди тренировка. По време на тренировка трябва да пиете по 100-150 мл на всеки 15 минути. В същото време не е необходимо да се насилвате. След тренировка изпийте 150-200 мл на всеки 15 минути, до пълното възстановяване на загубената течност.