Димитър Ганев от Национално сдружение “Недвижими имоти” коментира имотния пазар и каза, че няма нищо нереално в цените и няма как “те да бъдат завишавани в пазар, където има изключителна конкуренция във всички посоки в сектора”.
По думите му цените на имотите са отражение на цялостната икономическа ситуация в страната.
Според Ганев все още не може да се каже със сигурност по какъв начин ще се отразят няколкото рестрикции, които БНБ предприе към търговските банки по отношение на жилищното ипотечно кредитиране. Според по-голямата част от колегията обаче това вероятно ще се отрази.
През второто тримесечие видяхме сериозни ръстове по отношение на няколко големи градове в страната, отбеляза Ганев и обясни, че това се дължи на увеличения обем на сделките, който продължава.
„Ръстът там е средно с около 5-15%. За София е около 13%. 7-те основни града, които формират 40% от пазара, са София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора и Несебър. Южното Черноморие е един от най-големите пазари в страната”, споделя Ганев пред БНР.
Експертът направи и равнение – ако погледнем от 2010 г. до сега като период на растеж на цените, ние не сме в първите 5, а се движим около 10-12-о място в Европа. Данните показват, че София е някъде на 90-о място сред европейските градове от 137 изследвани града и е на 13-о място в Източна Европа.
„За 6 месеца в класацията София, Варна, Пловдив и Бургас са подобрили, покачили са се в класацията като цени на имотите в централните части на градовете. Последните месеци бяха много активни. Една от причините е ниската цена на кредитите – там безусловно сме на 1-2 място в последната година по цена на ресурса“.
Димитър Ганев не подмина и факта, че от 2019 г. около 60% са се увеличили средните брутни възнаграждения на българите, което също е значителна част от основанията за интереса към закупуване на имоти и покачването на цените.
Друга сериозна причина за увеличаване на индекса на жилищните цени е намалялото предлагане, отчете специалистът. Очаквахме спад на обема от сделки и той се случи, декларира той.
„Година и половина имахме постоянен спад на обема от сделки. Поради малкото предлагане не видяхме спад на цените. В момента също тече тази тенденция“.
Ганев не очаква в София да има драстичен спад, точно заради намалялото предлагане. „При тази конюнктура на покачване на доходите и малкото предлагане трудно ще видим драстично спадане на цените. Може за последното тримесечие за някои райони да видим лек спад на ръстовете, но и това не е сигурно“.
Според него ако НСИ засичаше статистиката извън шестте големи града, щяхме да видим спад на цените. 17% е спадът на обема от сделки за 9-месечието в цяла България, посочи той.
По думите му най-достъпният град в България за закупуване на имот е Пловдив, който е на 30-та позиция от 130 града в Европа. София е на второ място в България по достъпност и на 39-о място в Европа. Бургас е на 42-ро място, а Варна е на 52-ро място в Европа. В Източна Европа нашите 4 града са в топ 10, обяви експертът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…