При данни за висока инфлация, каквато е в момента, обикновено се наблюдава спекулативно купуване на злато на фючърс пазарите. Нивата най-вероятно ще се върнат около нормалното за изминалата година около 1700 долара.
Данни, които се очакват през следващата седмица, ще покажат дали ръстът е реален, заяви Димо Стефанов, главен дилър за Румъния на Tavex, в ефира на предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Тази седмица златото отбеляза ръст и прекъсна 15-месечната тенденция за поевтиняване на фона на данните за инфлация над прогнозираната в САЩ, Китай, Япония и Германия. Цената нарасна над 1 850 долара за тройунция в четвъртък за декемврийските фючърси, близо до най-високото ниво от юни насам.
„Натрупването на злато в ETF е много добър бенчмарк за настроението на по-големите инвеститори във физическо злато. Последната година наблюдаваме спад на златото, държано от ETF – не виждаме реално физическо търсене. Всеки път когато цената отиде нагоре или надолу без значение в коя посока, наблюдаваме, че цената на златото нараства на фючърс пазара. Това означава, че тези вълнения около грубия диапазон от 1 500 – 1 800 долара се дължат по-скоро на спекулативните позиции на участниците на COMEX пазара, отколкото на реално физическо тъсене от големите инвеститори.“
Лихвите по американските облигации се повишиха през последния месец, но са по-ниски от нивата от март. „Виждаме едно разминаване между инфлационните очаквания и пазара на облигации в САЩ. Цената на златото в момента расте заедно с номиналните лихви – намираме се в такъв едномесечен период.“
В дългосрочен план е важно дали данните за инфлацията тази година ще бъдат повторени и през 2022 г., заради силно занижените нива от пандемичната 2020 г. „Трябва да изчакаме още няколко месеца да раберем дали това е базов ефект или е дългосрочен тренд. Пазарът мисли, че ще има много висока инфлация в бъдеще, съдейки по цената на златото тази година и на облигациите на САЩ.“
Ако Федералният резерв на САЩ започне намаляване на количествените улеснения и увеличи краткосрочните лихви, това няма да се отрази като дългосрочно повишаване на лихвите, смята Стефанов. „Останалите участници на пазара ще продължат да изкупуват държавен дълг.“
Разговорът не е предпоставка за взимане на инвестиционно решение.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…