Страните членки на НАТО обсъждат разполагането на допълнителни ядрени оръжия, които да бъдат поставени в бойна готовност. Това каза генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг в интервю пред британския в. „Телеграф“.
Изявлението му идва на фона на зачестили заплахи към Запада от страна на Русия и наредените от руския президент Владимир Путин в началото на май учения с тактическо ядрено оръжие.
След като украинската армия получи разрешение от САЩ, Германия и други държави да използва тяхно оръжие за поразяване на цели на територията на Русия, Путин заплаши и с „асиметричен отговор“. Той каза, че Москва може да предаде далекобойно оръжие на страни в съседство до западни съюзници на Украйна.
Столтенберг коментира, че в момента в НАТО текат консултации за това прозрачността около ядрените арсенали да се използва като средство за възпиране.
„Прозрачността помага да се изпрати директно послание, че ние, разбира се, сме ядрен съюз. Целта на НАТО е, разбира се, свят без ядрени оръжия, но докато те съществуват, ще останем ядрен съюз, защото свят, в който Русия, Китай и Северна Корея имат ядрен арсенал, а НАТО не, е по-опасен свят“, каза генералният секретар.
Миналата седмица Столтенберг заяви, че ядреното оръжие е „най-значителната гаранция за сигурността“ на НАТО и средство за опазване на мира, припомня БТА.
Междувременно Стокхолмският международен институт за изследване на мира разпространи в понеделник свой доклад, според който се запазва тенденцията броят на действащите ядрени бойни глави в света да се увеличава всяка година.
„Тази тенденция изглежда вероятно ще продължи и вероятно ще се ускори през следващите години и е изключително тревожна“, коментира директорът на института Дан Смит.
Международната кампания за премахване на ядрените оръжия също публикува в понеделник свой доклад, от който става ясно, че през 2023 г. деветте ядрени нации са похарчили общо 91,4 млрд. долара за програмите си за ядрени оръжия. Активистите от базираната в Женева коалиция за разоръжаване спечелиха Нобеловата награда за мир през 2017 г.
Според данните в доклада през миналата година е налице увеличение с 10,7 млрд. долара на глобалните разходи за ядрени оръжия в сравнение с 2022 г.
Разходите на САЩ представляват 80% от този ръст. Американският дял от световните разходи за ядрени оръжия – 51,1 млрд. долара, е по-голям от харчовете на всички останали държави с ядрено оръжие, взети заедно. Следват Китай с 11,8 млрд. долара и Русия с 8,3 млрд. долара.
В доклада се посочва още, че около 2100 от разположените бойни глави са били поддържани в състояние на висока оперативна готовност и почти всички принадлежат на Русия или Съединените щати. Наблюдателите смятат, че Китай също има някои бойни глави в състояние на висока оперативна готовност за първи път.
Властите в Азербайджан предупредиха, че не трябва да се спекулира за причината за катастрофата на…