България

Директорката на гимназията в Бяла събирала кандидати за дипломи и извън Русенска област

Синът учи в 11 клас, бащата е задочник в 8 клас в същото училище.

[ad id=“225664″]

Такива вицове, които не са далеч от истината, се носят в Бяла, Русенско за Професионалната гимназия в града, чиито скандални нарушения разкри разследване на Нова телевизия. Школото източвало държавни пари чрез фиктивно записани ученици, които също толкова фиктивно се явявали на изпити и получавали диплома за средно образование, пише Монитор.

За да има ученици, след които да върви сигурната държавна субсидия, директорката на гимназията обикаляла села и ромски махали в региона с оферта за „лесна” диплома. Ако в семейството бащата или майката навремето не са изкласили, можели да го направят сега при това без да се потят над сложния учебен материал. И хайдееее, цялото семейство на училище… Скритата камера в телевизионния репортаж показа как в деня за изпит на задочници в залата има само двама преподаватели, които попълват документация.

В професионалната гимназия, в която може да се получи диплома за готвач, шивач, шофьор, на хартия са записани около 700 ученици в редовна и задочна форма на обучение. „Във всички общински училища на територията на Община Бяла учениците взети заедно са по-малко, отколкото в тази гимназия, която е държавна”, коментира кметът на Бяла Димитър Славов и изрежда общинските школа – СУ „Панайот Волов”, в което има най-много деца – 345, две начални училища с по 100 ученици, едно в квартал „Гара Бяла” и едно в село Копривец.

[ad id=“263680″]

Но директорката на гимназията Иваничка Георгиева е разтропана жена и събира кандидати за диплома и извън Русенска област. Ходи в Свищовско, дори в района на Полски Тръмбеш и агитира хора на всякаква възраст да се запишат в школото. Съвсем малко са учениците от град Бяла в гимназията. Тук възпитаниците са предимно от селата в региона – Ценово, Полско Косово, Дряновец, Лом Черковна, Баниска, Новград, Могилино, Обретеник и още и още населени места с по 200-300-500 души. След всеки ученик в редовна форма на обучение върви държавна субсидия от 2000 лева, а след всеки задочник – 1000 лева. И така годишният бюджет на школото скача до над 900 000 лева.

„Учим в „Кеймбридж”, тук така наричат нашето училище. Нещо подигравателно го казват, защото много лесно сме получавали диплома. Не сме избягали от час, отиваме да си купим закуска”, казват деветокласничките Виктория и Андреана, които се разхождат в района на школото. Хилят се и искат да ги снимаме, за да се видят във вестника. Най-хубавото на целия шум около училището било, че вече външната врата е постоянно отворена. Преди скандала преподавателите я заключвали, за да не бягат децата от час. Харесвало им в школото, вземали ги и ги връщали в селата им с автобус, учителите не изисквали много от тях, а щели да получат диплома за готвачки. Мечтата им била после да ходят да работят някъде по заведенията. Казват, че повечето ученици са от ромски произход. За задочници и изпитите им не сме чували, рядко виждаме непознати възрастни хора в училището, казват момичетата и бързат да се отдалечат.

„Не знам дали са ги заключвали преди, но още като слязат от автобусите и хукват из града. Виждам ги непрекъснато да се разхождат напред-назад, какво образование е това?”, възмущава се собственик на ателие в близост до гимназията. При него е дошъл Велико от село Ценово, център на съседна на Бяла община.

„Не беше така едно време в това училище, тогава се наричаше СПТУ. Синът ми го завърши, но още по времето на социализма. Взе хубава диплома – с отличие, и после го приеха да следва в Шуменския университет. А сега какво е? Карат я съвсем през просото, ама то навсякъде е така. И после чакаме нещата в България да се оправят и да живеем по-добре”, разсъждава Велико.

Иваничка Георгиева трудно може да бъде открита тези дни. Започнала да ръководи гимназията през 2010 г., когато предишният директор хвърлил оставка. Благодарение на обиколките й из региона, училището се стабилизирало, привлечени били ученици, а оттам и финансовото състояние се подобрило. Не всичко обаче вървяло по мед и масло и преди да избухне скандалът. В предишни години в Регионалния инспекторат по образование, както се наричаше тогава структурата, често пристигали анонимни сигнали по електронната поща, които се отнасяли предимно за работата на някой учител. Проверките обаче констатирали, че обвиненията са неоснователни. Никога не бил получаван сигнал за фиктивни ученици, с които се точи държавният бюджет. Говори се, че последният сигнал за скандалните нарушения е подаден от уволнена учителка, която е знаела точно кога се провеждат изпитите на задочниците. Датите се определят единствено от училищния екип, който се съобразява със заетостта на порасналите си ученици.

[ad id=“225664″]

Временно изпълняващият длъжността началник на Регионалното управление по образованието /РУО/ в Русе Росица Георгиева каза, че няма впечатления от работата на Иваничка Георгиева, тъй като е назначена да ръководи структурата на 5 октомври т.г. Проверката на РУО в гимназията щяла да продължи поне още седмица, след което ще излезе заключение. След като на 16 ноември директорката подаде оставка, която бе приета, за временно изпълняващ длъжността директор е назначен преподавателят по математика Пламен Велев.

Преди началото на тази учебна година при посещението си в Русенско министърът на образованието и науката Красимир Вълчев е имал работна среща в Бяла с всички директори на училища в общината. На нея е присъствала и Иваничка Георгиева. Кметът Славов е съобщил, че има оплаквания от граждани, че учениците на гимназията не влизат в час и непрекъснато се разхождат по улиците. Георгиева е обещала, че ще вземе мерки.
Източник:dunavmost.com

Румяна Иванова

Аз мога