„Данните показват, че политиката е в правилната посока. Освен връщането им, трябва и да ги задържим в образователните институции. Това опира до конкретни училищни политики. В повечето случаи подходът не трябва да е на калпак, тези мерки са индивидуални, спрямо потребностите на всяко дете“, коментира зам.-директорът на 106 ОУ „Григорий Цамблак“ Росен Богомилов в студиото на „България сутрин“.
По думите му децата имат нужда от езикова, социална и емоционална подкрепа. Той призова за локални политики във всяко училище.
„Не е нормално детето да не е в училище. Колкото повече време прекарва там, се осъзнава от страна на училищните екипи, на МОН и от страна на родителите, че не е нормално детето да не е в клас. Ако родителят не е активна част от образователния процес, няма как да очакваме „уау резултати“. НВО го показва това. На нас ни липсва работата с родителите, интегрирането на родителите в училище“, заяви Росен Богомилов.
Образователният медиатор Ева Грекова също подчерта важността на ролята на родителите в процеса на връщане и задържане на учениците в клас. Тя работи в района на „Факултета“, двама медиатори отговарят за 300 деца. Като един от основните проблеми посочи неразбирането на материала от учениците.
„Те идват в гимназия и колкото и да са ограмотени, думите са различни, не разбират преподаването на материала, налага се учителите в допълнителни уроци да наблегнем на разясняването на терминологията в учебния материал. Седейки в час като присъствие – не е начинът на образование“, категорична беше Грекова.
Пред Bulgaria ON AIR тя посочи, че все повече родителите, прекъснали образованието си в начален етап, проявяват интерес към връщане в клас.
Росен Богомилов добави, че в училището, в което е зам.-директор, има индивидуални форми на обучение за такива родители, които имат желание да учат.
И двамата бяха категорични, че в днешно време начинът да задържат интереса на учениците е като им се предоставя възможност за изява и доказване, което създава конкуренция между децата.
„Те искат да има занимания по интереси – танци, рецитали. Затова е важно да запалим учениците – през призмата на техния интерес да се провеждат часовете. Когато родителите видят, че децата имат интерес да ходят на училище, има резултати“, мотивира се Ева Грекова.
Проучване сред ученици, родители и учители в 106 ОУ е показало какви промени очакват.
„Преодоляхме страха си да питаме, да имаме обратна връзка. Децата имат нужда да бъдат по-активни в учебния процес, да правят нещо, да творят, да изявяват себе си. Много е важно да научим децата да не се страхуват от грешките и провалите“, призова Росен Богомилов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…