Categories: Бизнес

ДКК: Разплатени и приключени са ремонтите на 10 язовира

Икономическият министър Кирил Петков. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Държавната консолидационна компания (ДКК) е разплатила приключилите ремонти на 10 язовира. Приключили са ремонтите на още 18 язовира, за които тече процес по окомплектоване на документи, съобщават от ДКК.

Тече ремонтът на още 99 язовира, за 22 е приключило проектирането за ремонт, като се чака институционалното съгласуване, а за други 66 тече процедура по обследване и проектиране на ремонтните дейности, отчита още ДКК.

Към 1 юни ДКК е възложила приоритетно ремонт и реконструкция на общо 267 язовира, допълват от дружеството.

Ремонтните дейности са възложени на дъщерното дружество „Монтажи“, като за подизпълнители са избрани „Ковел-Про“ ЕООД с договори на стойност 367  млн. лева, „АБАК ДС“ с договори на стойност 125 млн. лева и „Ростер“ ООД с договори на стойност около 20 млн. лева.

В становището на ДКК се посочва, че компанията работи на пазарен принцип с цел реализиране на печалба в полза на държавата. ДКК не ползва бюджетни средства, не харчи пари на данъкоплатците, не разчита на държавни субсидии. Чрез ДКК държавата влиза в ролята на инвеститор, който целево увеличава капитала на холдинга, а чрез този капитал ДКК оздравява и развива дружествата с цел печалба, която се реинвестира обратно в тях, посочва дружеството.

Още по темата

Това се посочва в отговор на обвиненията на министъра на икономиката Кирил Петков, който вчера коментира, че ДКК е излишна и трябва да бъде ликвидирана, както и че 630 млн. лева са дадени за ремонт на язовири без конкурс или обществена поръчка.

ДКК посочва, че в нито един момент няма средства, които да изтичат, няма загуби за данъкплатците и държавата, защото парите, спечелени от дружествата в холдинга, се въртят в икономиката.

С изключение на дейностите по възлагане на ремонтите на язовирите от вече споменатия списък по-горе, при нужда, ДКК взима бизнес кредити, но само от държавната банка ББР, за да се елиминира всякакъв риск, че активи на ключови държавни предприятия могат да останат извън държавния контрол, пише още компанията.

В същото време ДДК и дружествата плащат данък печалба, ДДС, осигуровки – всичко, с което една частна компания допринася към държавния бюджет, а ДКК, вкючително според последната законова разпоредба, изплаща и дивидент на държавата на годишна база.

Поради това компанията счита, че съгласно Закона за общесвените поръчки дъщерното дружество на ДКК „Монтажи“ не е „публичноправна организация“, следователно няма изискване да възлага обществени поръчки по смисъла, по който обществеността очаква. Този аргумент ДКК подкрепя с доклада на Агенция за държавна финансова инспекция от 1 юни 2021 г., в който се казва, че „Монтажи“ се изпълнява законовите изисквания за публичноправна организация, а представляващият го – като публичен възложител.

Ремонтът на язовирите беше възложен на ДКК от Министерския съвет през 2018 г., като капиталът на компанията беше увеличен с 500 млн. лева. Министерският съвет изпрати тогава на компанията списък с 416 язовира за спешен ремонт. Видът и обемът на дейностите са определени от експертен съвет към ДКК.

От тези 416 язовира приоритетни за ремонт са 18. Изготвена е и инвестиционна програма, която през 2019 г. е променена и от нея са извадени 10 язовира поради неизяснена собственост, но са добавени други 111 за спешен ремонт.

За последните три години са прекратени 52 договора за ремонт на язовири заради отказ на собствениците, допълват от ДКК.

Припомняме, че в началото на август министърът на икономиката Кирил Петков даде заявка за разформироването на ДКК, след като препоръча „Монтажи“, Еко Антрацит“ и „Екоинженеринг“ да бъдат извадени от структурата. Основният му мотив за закриването на холдинга е именно ремонтът на язовирите, за който без състезание са похарчени 630 млн. лева.

Кирил Петков отстрани и доскорошния директор на ДКК Ясен Спасов, а преди това поиска ръководството на ВМЗ-Сопот да подаде оставки заради лошите резултати на дружеството. 

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv