[ad id=“225664″]
Вярванията за Свети Илия се различават в различните области на България, но основата им е еднаква, а именно, че той покровителства гръмотевиците и светкавиците. Това е причината да го наричат още Гърмодолец, Гръмовник и Гърмоломник.
[ad id=“263680″]
Едно от преданията разказва, че Св. Илия е покровител на змейовете, с които се борил срещу халите и ламите. Когато змейовете хвърляли камъни и огнени стрели срещу тях, сблъсъкът им предизвиквал светкавици и гръмотевици. Те палели огньове, за да открият халата, която можела да се скрие навсякъде – в дърво, животно или човек. За да се спаси, халата пръскала вода с уста, а капките падали като дъжд на земята.
Народно поверие гласи, че когато загърми, майките трябва да приберат вкъщи своите дъщери, за да не ги види змей и да ги обикне.
Друго поверие разказва, че от ноздрите и копитата на конете, впрегнати в колесницата на Свети Илия, излизал огън, който се превръщал в дъжд и роса.
Светкавиците са огнените стремена, които той хвърля по ламята, за да не „пасе“ житата. Чуе ли се небесен гръм през лятото, значи Св. Илия се разхожда и предвещава плодородие.
По стар български обичай на Илинден се готви най-старият петел, особено ако в дома има именник. За да се умилостиви господарят на мълниите се замесват и обредни хлябове, наречени „боговица“ и „колач за Св. Илия“. Семейството се събира около празничната трапеза, а най-възрастният я прекадява.
Брезово, разположено в Южна България, е малък, но значим град с богата история и интересни…