ЗАРАТА честити именния ден на всички празнуващи на 18 октомври с пожелание за здраве, късмет и благополучие!
[ad id=“225664″]
Имен ден празнуват: Злата, Златка, Златина, Златинка, Златко, Златан, Златомир, Златимир, Златимира Златозария, Лука, Лукан, Златин, Златослав, Слатослава, Лукана
Ден на парашутистите, живописците и художниците
Църковни празници Св. апостол и евангелист Лука, Св. мъченица Злата Мъгленска
Свети Лука бил апостол от Седемдесетте и спътник на св. ап. Павел, който споменава за него в Посланието до колосяни: „Поздравява ви Лука, многообичният лекар“. Написал третото Евангелие и книгата „Деяния на светите апостоли“. Свети Лука се родил в Антиохия Сирийска. Бил лекар и живописец, според свидетелството на Филосторгий и Никифор Калист.
Според Преданието, той нарисувал иконата на Божията Майка и много проповядвал за Христа, най-вече в Египет и Беотия (Средна Гърция). Загинал мъченически на 80-годишна възраст в гръцката страна Ахаия. В 360 година мощите му били пренесени в Константинопол. Паметта му се почита от светата Църква на 18 октомври. Св. апостол и евангелист Лука се счита и за пръв християнски иконописец.
[ad id=“263680″]
Като пръв християнски иконописец днес много зографи, художници и резбари са избрали Св. Лука за свой покровител и почитат светлата му памет на 18 октомври.
Света Злата Мъгленска се ражда в бедно семейство в село Слатина (днес кръстено на нея Хриси), Мъгленско. Тя има още три сестри, като още от малка се проличава нейната рядка красота, смиреност, благочестивост и чистата, твърда и непоклатима вяра в Господ. Рядката хубост на девойката й донася големи изпитания и става повод да понесе изпитания на велика мъченица.
Според житието на светицата млад турчин я издебва и отвлича. Поискал от нея да се отрече от вярата си и да се ожени за него. Тя не скланя дори пред молбите на близките си да се отрече от християнската вяра.
Турците дълго и безмилостно я изтезават, а след това я обесват и насичат тялото и на късове. Пречистена в огъня на страданията, Злата Мъгленска предава душата си на Бога на 18 октомври 1795 година.
На някои от иконите си Светицата е изографисана в народна носия.
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…
Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…