На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители и отдаваме почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.
Ореолът на пръв будител на нацията заслужено носи Паисий Хилендарски.
През 1762 г. Паисий Хилендарски написва своята „История Славянобългарска”. Негов пръв следовник е епископ Софроний Врачански. В трудни за българите времена, той пише книги за просвета и работи за политическо освобождение.
Софроний Врачански, Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, Св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги С. Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.
След Освобождението на България, както интелигенцията, така и масовият човек съзнават подвига на възрожденските писатели и революционери, които създали атмосферата и довели българския дух до решимостта да поведе борба за държавен суверенитет.
За първи път празникът се чества през 1909 г. в Пловдив. През 1922 г. Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители. От 1 ноември 1923 г. с указ на цар Борис III е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи. От 1922 до 1945 г. е общонационален празник. От 1945 г. празникът е отменен и след дълго прекъсване, със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание, на 28 октомври 1992 г., се възобновява традицията на празника.
Днес е неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.
В Деня на народните будители, 1 ноември, пред сградата на президентската институция ще се състои традиционната церемония по издигане на националното знаме на Република България.
От 10:00 часа президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев ще приеме строя на Националната гвардейска част. След церемонията, в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 държавният глава ще отправи приветствие по случай Деня на народните будители. По повод празника деца от столична детска градина ще отправят поздравление.
По повод Деня на будителите Българската академия на науките (БАН) и Съюзът на учените в България (СУБ) организират тържествено събрание.
Заместник-председателят на БАН чл.- кор. Евдокия Пашева ще открие празника. Слово на тема „Будителството като призвание“ ще изнесе гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология на БАН.
Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски ще връчи почетен знак „Марин Дринов“ на лента на изявени учени от Академията.
Коледа, която отбелязва раждането на Исус Христос, е основно християнски празник. Въпреки това, поради своята…