Categories: Бизнес

Днес се навършват 28 години от аварията в Чернобил

28 години от ядрената авария в Чернобил се навършват днес. Аварията стана при пожар в реактора на АЕЦ Чернобил, Киевска област. Инцидентът бе запазен в тайна от съветските власти (тогава Украйна бе част от СССР) и стана ясен едва четири дни по-късно, когато радиационният облак стигна до Скандинавия, припомня Bulgaria On Air.

Това е най-голямата ядрена авария в света. През нощта на 25 срещу 26 април 1986 година изтичане на радиоактивно замърсяване след пожар зарази район от 30 км, а замърсяването с радиация обхвана почти 160 000 кв. км. Пострадаха северната част на Украйна, Беларус и западните части на Русия. Радиоактивност бе разнесена над цяла Европа.

В момента четирите реактора на АЕЦ „Чернобил“ в Припят са затворени.

Делегациите в ООН на Русия, Украйна и Беларус предлагат нова концепция в сътрудничеството за Чернобил, съобщи Министерството на външните работи в Москва на страницата си във ФБ. Планът на ООН за Чернобил изтича през 2016 г.

По данни на Международната агенция за атомна енергия Украйна има 15 действащи ядрени реактора, произвеждащи 78000 GW.h (2013, IAEA). Други два реактора са в строеж, а постоянно затворени са четири.

Украйна е силно зависима от ядрената енергия, осигуряваща 56,42% от енергийните нужди на страната. Страната може да сключи с американска компания договор за доставка на гориво за три ядрени реактора, съобщиха руските агенции през март.

В света работят 435 ядрени реактора: най-много в САЩ (100), Франция (58), Япония (48) и Русия (33) по данни на Международната агенция по атомна енергия.

Още по темата

През март 2011 г. ядрената централа „Фукушима“ предизвика голямо замърсяване в Япония. Земетресение и цунами след това предизвикаха авария в централата и изтичане на радиоактивна вода. 

Мениджърът на „Фукушима“ призна на 17 април 2014 г., че непрестанните усилия да бъде овладян проблемът с радиоактивната вода са останали без успех. Осем месеца по-рано същото призна и министър-председателят на Япония.

Операторът Tokyo Electric Power се бори с проблема от 2011. Правителството на Шиндзо Абе обеща през 2013 г. половин милиард долара за решаване на проблема, но напредъкът по него не е голям.

https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

Защо да приемаме Стомахон лакс?

Стомахон лакс е хранителна добавка, създадена специално за подпомагане на храносмилателната система и облекчаване на…

7 часа ago

Защо да приемаме Стрептогард?

Стрептогард е хранителна добавка, разработена с цел подпомагане на имунната система и защита на организма…

8 часа ago