Основната цел на въвеждането на стандартите е да гарантират качествена храна за българските деца. От друга страна това ще оскъпи продуктите. Според някои фирми за столово хранене, за да се вместят в цената на купона, трябва да се намалят количествата. Според други обаче това са спекулации и храната на децата в училищата няма да намалее.
В прясното и киселото мляко, сирената и другите млечни продукти не трябва да присъстват добавени растителни мазнини, за които на етикета не е посочен видът на преработката им.
В айряна не трябва да има добавена сол
Прясното пастьоризирано мляко, както и млечните продукти, трябва да са произведени от сурово мляко.
Нектарите и соковете не може да са направени от концентрат (трябва да са със 100% плодово съдържание). Консервираните продукти от плодове и зеленчуци (включително нектарите и соковете) не може да съдържат консерванти, оцветители и подсладители. В чайовете не може да има подсладители и овкусители, както и да се съдържа кофеин.
В лафките и училищните столове за храна не може да присъстват пържени картофени и зърнени изделия, екструдирани зърнени продукти с добавена мазнина,пържени ядки и пържени тестени изделия.
Забраняват се още захарни и шоколадови изделия, с изключение на шоколад (растителните мазнини да са под 5% от общата маса – съгл. наредбата),сладкарски продукти с високо съдържание на мазнина и захар, сухи супи и сухи бульони.
Не може да се предлагат кафе и съдържащи кофеин напитки, както и енергийни напитки.
Това са само част от предписанията, с които трябва да се съобразяват производителите и доставчиците.
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…
Фирма, близка до унгарския премиер Виктор Орбан. Една от най-големите компании в Централна и Източна Европа…