„Договорихме се“. Служебното правителство и „Лукойл“ са набелязали мерки за осигуряване пазара на горива

Президентът Румен Радев се срещна в четвъртък с представители на „Лукойл Нефтохим Бургас“ и „Лукойл България“. По време на разговора стана ясно, че представители на българското правителство и на компанията „Лукойл“ са обсъдили мерки за осигуряване на пазара на горива във връзка с предстоящото влизане в сила на петролното ембарго, което ЕС наложи на Русия.

Целта на срещата беше да бъдат обсъдени възможностите за ограничаване на инфлацията и за развитието на предвидима икономическа среда в страната. Прекъсванията в енергийните доставки от Русия доведоха до скок на цените в световен мащаб, което причини трудности за по-бедните страни, като засегна и икономиките на индустриализирания свят.

„Високите цени на горивата са сред водещите причини за поскъпването на всички стоки и водят до свиване на потреблението, което е загуба не само за потребителите, но и за производителя“, каза Радев. Той добави, че икономиката и инфлацията зависят до голяма степен от стойността на произвежданите горива, което определя и стратегическото значение на „Лукойл“ за страната, особено по време на кризи.

Държавният глава подчерта „важната роля на компанията като основен производител на горива, притежаващ преобладаващ дял от пазара у нас“, като по думите му предстоящата среща на ръководството на „Лукойл“ с българското правителство е добра възможност за набелязването на ефективни решения за борба с инфлацията в страната.

Президентът на „Лукойл“ Вадим Воробьов посочи, че през последните дни представители на българското правителство и компанията са обсъдили възможни действия за стабилизиране на икономическата среда, както и за противодействие на инфлацията.

„В компанията виждаме бъдещето разделено на три периода. Първият е през декември, когато влиза в сила ембаргото за руския петрол, вторият – от 5 декември до 31 декемеври 2024 г., когато ще започнат действат санкциите за българската икономика. И третият етап е как ще се развива вътрешният пазар след 2024 г. като се има предвид „Лукойл Нефтохим Бургас“. За целта изработихме мерки за поддържане стабилността на икономиката. Договорихме се и ще продължим да разговаряме с българското правителство за изговаряне на средносрочни мерки“, каза Воробьов в началото на срещата.

По-рано през деня, малко преди срещата, Оф Нюз съобщи, че колата на руската посланичка Елеонора Митрофанова е била снимана пред централата на частната компания.

Руската рафинерия „Лукойл Нефтохим“ е основен производител на горива в България. Традиционно тя преработва предимно руски петрол. За първото тримесечие на 2022 г. близо две трети (63%) от преработения нефт е с руски произход. С поевтиняването на руския петрол след началото на войната срещу Украйна този дял се увеличи. Данните показват, че в България се внася основно руски петрол, а количествата през тази година дори са били по-големи в сравнение с миналата.

Както Свободна Европа писа по-рано през годината, „Лукойл“ работи на загуба в България. Това означава, че в бюджета не влиза корпоративен данък. Цитираните често значителни постъпления от горива в хазната са всъщност косвени данъци, акцизи и ДДС, които се плащат от крайните потребители.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. . Бъди оригинален! Интересни подаръци за скъпи хора! КУПИ СЕГА! https://kupi-sega.bg/

Arhiv