„Заглавието на филма представлява игра на думи и може да се преведе като „кучоментален“ филм – „дог“, като куче и „ментари“, като „ментално“, обясни режисьорът на филма Илина Перянова в студиото на „България сутрин“.
Лентата е снимана в продължение на 10 години – от 2012 до 2022 година.
„Филмът е сниман и от приятели, и по улиците. Той има кауза да информира нашето общество, да има един диалог, да започнем да се отнасяме към безстопанствените животни, към животните около нас, с внимание и любов“, разказа Перянова.
По думите ѝ се наблюдава прогрес в това отношение – все повече хора осиновяват животни от приюти.
„Но искам да има и още по-голям прогрес и да живеем с разбирането, че делим тази планета с тези животни и живеем в един общ свят“, допълни режисьорът на филма.
Освен по улиците на града, филмът е сниман и в приюти за животни. В него са разказани историите на осиновители и за спасителите на животни.
„Участват и двама ловци от „Екоравновесие“ – това е общинско предприятие, което е наето с много тежката задача „Кастрирай и върни“ – програма, която е изключително важна за България и направи една промяна в София. За съжаление, на останалите места в страната няма достатъчно информация, че кастрацията е начин да се намали популацията на бездомните животни“, каза още Илина Перянова.
Тя допълни, че за снимките на филма е отглеждала куче от приют, което е трябвало да бъде приучено да се социализира, да бъде извеждано и водено на каишка, преди да бъде осиновено.
„Тези навици не са естествени за едно животно, което е израснало на улицата. Кучетата, които живеят в приют, трябва да се настроиш, че това изисква време, това изисква работа. Това не е плюшена играчка“, подчерта Илина Перянова.
Гледайте целия разговор във видеото.