При почти всички етнически групи по света жените надживяват мъжете, категорични са учените. Ново проучване предполага, че това може да се дължи на факта, че те са по-устойчиви от мъжете и са по-пригодни да оцеляват при кризи.
[ad id=“263680″]
Датски учени са измерили нивата на оцеляване на двата пола в екстремни условия при 7 етнически групи. Те са открили, че жените са по-устойчиви от мъжете в почти всички случаи, пише британското издание „Independent“.
Изследвани са исторически данни за предходните 250 години. Експертите са открили, че при случаи на масов глад и епидемии жените надживяват мъжете средно с до 4 години. Например – по време на големя глад в Съветска Украйна през 1933 година, момичетата доживявали средно до 10-годишна възраст, докато момчетата – само до 7 години. Тази зависимост се отнасяла и за нивата на смъртност при новородените – бебетата от женски пол оцелявали по-често в трудни условия от момченцата.
[ad id=“225664″]
„Тезата, че предимството в оцеляването на жените има фундаментална биологична основа, се подкрепя от факта, че при екстремни условия жените оцеляват по-често от мъжете. Това е валидно дори и за бебетата, когато социалните и поведенчески разлики са минимални“, коментират авторите на изследването.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…