В 4 часа през нощта на събота срещу неделя – 31 октомври, се връщаме към зимното часово време.
Тогава ще преместим стрелките с час назад.
През 2018 година Европейската комисия проведе онлайн допитване, в което се включиха 4,6 милиона участници. Повечето поискаха смяната на времето да бъде прекратена. Между държавите в ЕС обаче и до днес не е постигнат консенсус кое часово време да бъде въведено – лятното или зимното.
84% от европейците не желаят да превъртат стрелките два пъти в година, стана ясно от изследване през 2018 г. Някои държави от ЕС обаче предпочитат да запазят астрономическото часово време, което е зимното, докато други залагат на лятното.
Тогавашният председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обяви, че ще препоръча на страните членки на ЕС да не се сменя часовото време през пролетта и есента с един час, като се запази лятното време.
Предложението бе подкрепено от Европейския парламент, но то трябва да бъде прието и от еврочленките.
„Топката е в полето на страните от ЕС, които трябва да стигнат до обща позиция в Съвета“, коментира по-рано този месец говорител на ЕК.
Така ще въртим стрелките на часовника до дупка, защото преговорите между държавите членки на ЕС зациклиха.
„Към момента темата е замразена. Държавите в ЕС не могат да се договорят помежду си“, каза по-рано евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев.
Няколко европейски държави вече са се отказали от смяната на времето. Исландия например за последно мести стрелките на часовника през 1968 година. За страните в арктическите региони смяната на времето всъщност няма особен смисъл, тъй като в пика на лятото и зимата трудно може да се говори за ден и нощ.
Беларус също не сменя времето от 2011 година, а Русия – от 2014 година.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…