Здравните власти в САЩ вече планират да предложат допълнителна доза от ваксините срещу COVID-19. Целта е да се повиши защитата срещу върлуващия „Делта“ вариант на заболяването. Но обмислянето на този въпрос също е знак и за друго: че ефектът от имунизацията, извършена преди месеци, вероятно отслабва.
Получаването на допълнителна доза от определена ваксина не е безпрецедентно. Ефектът от някои видове често намалява с времето. Например поставянето на ваксина против тетанус се препоръчва на всеки 10 години.
Разрешените за употреба в САЩ, ЕС и множество други държави ваксини, продължават да дават високо ниво на защита срещу тежко прекарване на заразяването и смърт
Учени и здравни работници наблюдават в реално време резултатите от ефективността на ваксините срещу коронавируса, за да анализират устойчивостта им. Разрешените за употреба в САЩ, ЕС и множество други държави ваксини продължават да дават високо ниво на защита срещу тежко прекарване на заразяването и смърт.
Въпреки това възможността им да предотвратяват заразяване падна сериозно с масовото разпространение на „Делта“ варианта. Това показват данните от проучване на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC), проведено сред пациенти в домове за възрастни и други.
Заедно с това данните от ситуацията в Израел, където „Делта“ също причини сериозни проблеми, са убедили американските здравни власти да предприемат стъпката, свързана с допълнителни дози. Това може да започне официално от 20 септември, ако получи одобрение от Агенцията за контрол на храните и лекарствата.
В Израел предлагането на допълнителна доза вече започна, като тези, които я получават, са хора над 50 години, които са били имунизирани преди пет или повече месеца.
Всичко зависи от това кога е получена първата доза от ваксината. В плана, който беше представен през изминалата седмица, е заложено получаването на нова доза след ваксинация с продуктите на Pfizer и Moderna осем месеца след получаването на първа доза.
Към момента в САЩ продължава да се събира информация за еднократната ваксина на Johnoson&Johnson (Jensen), която получи разрешение за употреба по-късно от другите две.
„Няма нищо мистично около това“, каза главният хирург на САЩ Вивек Мърти. Периодът е свързан с данните, заради които се предполага, че именно след осмия месец защитата срещу тежко боледуване започва да намалява.
„Събрахме най-добрите мозъци, анализирахме информацията и видяхме сигнал. Сега споделяме оценките си публично“, каза още Мърти.
Това ще са първите хора, които са били ваксинирани на територията на страната. В тази група са здравните работници, живеещите в старчески домове и по-възрастното население. Именно те първи получиха достъп до ваксини през декември 2020 г.
Все още не е ясно до колко точно влияе разпространението на „Делта“ варианта
Както вече стана ясно, информацията може да се сумира с това, че ваксините все още предпазват от тежки последствия от коронавируса, но губят ефективност срещу заразяването. Все още не е ясно до колко точно влияе разпространението на „Делта“ варианта. Знае се, че с доминиращата роля на най-опасния щам и по-лежерната употреба на маските, ефективността на ваксините падна.
Проучването на CDC в домовете за възрастни показва, че ефективността на ваксините е спаднала от 74 до 53% през последните два месеца. В същото време друго проучване показва липсата на спад в ефективността по отношение на предпазването от хоспитализация, което остава над 85%.
Проучване в щата Ню Йорк показва, че до май ваксините дават 95% ефективност срещу хоспитализация, която по-късно пада до 92%, а с навлизането на „Делта“ варианта – до 80%.
Реципиенти на органи, както и други хора с отслабена имунна система, вероятно нямат достатъчно добра защита, предоставена от ваксините. Сега те ще могат да получат трета доза, след не по-малко от 28 дни след завършването на първоначалната им имунизация. За хората с „нормални“ имунни системи, допълнителна доза се дава много по-късно след ваксинацията. При тях това се прави не за създаването на защита, а за обновяване на висококачествения ефект.
Остава неизвестен отговорът на въпроса какъв вид трябва да бъде третата ваксина, след началната ваксинация. Продължават изследванията за нужда от подсилваща доза, както и за безопасността от нея.
Важен въпрос около евентуалното получаване на нова доза ще бъде и наличността на ваксини в световен мащаб. Започването на подобен процес може да затрудни още повече доставките в държави, които имат много малък достъп до препарати. Здравните власти в САЩ съобщиха, че разполагат с достатъчно ваксини както за американското население, така и за дарения на други държави.
Никой не знае какъв може да е следващият вариант
Според редица здравни експерти поставянето на ваксини на възможно най-голям брой хора е най-добрият начин не само за предпазване от хоспитализации и „Делта“ варианта, а изобщо за намаляване на разпространението. По думи на д-р Мелани Суифт от Клиника Мейо в Рочестър, Минесота всяко ново заразяване „дава на вируса повече възможности да мутира по неизвестен начин и никой не знае какъв може да е следващият вариант“.
„Хората, които вече се ваксинираха, вероятно ще поискат и допълнителна доза. Но с това няма да постигнем целите, ако неваксинираните им съседи останат неваксинирани“, казва още тя.