Парламентът продължава работата си по актуализацията на бюджета в последните дни на 46-ото Народно събрание. Какво ще бъде прието в крайна сметка?
„Тече всенароден ентусиазъм за нови разходи. Има 70 предложения от отделните партии за актуализация на различните параметри на бюджета. От 2 млрд. лв. приходи станаха на 2,5 млрд. лв. с 2,3 млрд. лв. разходи. Ентусиазмът е почти всенароден, но после народът ще страда“, заяви ректорът на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) доц. д-р Григорий Вазов в „Денят ON AIR“.
Според финансиста актуализацията е излишна, тъй като има заложени сериозни буфери в „Бюджет 2021“, а и съществува закон, който да позволи на служебното правителство да харчи увеличените приходи.
„Това е, когато не познаваш материята. Преди Закона за бюджета има друг закон – това е Законът за публичните финанси. Този закон трябва да се познава много добре от тези бюджетари, които в момента вилнеят из парламента“, обясни ректорът на ВУЗФ.
„Трупат се разходи, трупат се приходи… Всичко това ще рефлектира на следващите правителства“, предупреди доц. Вазов.
Той даде оценка, че вероятно актуализацията ще стане факт не поради невежество спрямо Закона за публичните финанси, а поради предизборната обстановка в България. „Създава се капан за следващото правителство, обяви той пред Bulgaria ON AIR.
Според доцент Вазов планът за възстановяване не е бил внесен съзнателно от ГЕРБ с идеята да се прехвърли отговорността на служебното правителство, което пък от своя страна не му е отделило достатъчно внимание по политически съображения.
„Какво повече ще преструктурираме в този план? Ще махнем една магистрала, ще сложим друга. Ще махнем един обект, ще сложим друг. Ще махнем едни интереси, ще сложим други интереси… В това положение създаваме несигурност в инспекциите на Европейската комисия, че този план не е както трябва – защото има корупция, защото има интереси, защото има всичко в тази малка прекрасна България“, завърши ректорът на ВУЗФ.