Световната здравна организация обяви клинично изпитване в 52 страни, което ще проучи потенциалното приложение на три противовъзпалителни лекарства за лечението на пациенти, които са заразени с COVID-19.
Кога ще бъде готов този медикамент?
„Това заболяване протича в 2 стадия. Първият – през първите 10-14 дни, когато вирусът атакува организма и човек е заразен. Постепенно след това вирусът изчезва. Втората фаза – когато се наблюдава тежко протичане на заболяването. Това е тежката форма. И тези 2 стадия изискват съвършено различни медикаменти. Активно се работи и в двете направления по целия свят“, посочи още той.
Доц. Литов обясни, че екипът му работи в две направления.
„Нашата идея, за първия стадий, е да се опитаме на блокираме част от протеините на вируса, които завладяват клетката. Второ – да намерим препарат, който да може да спре „цитокиновата буря“, подчерта медикът.
Той допълни още, че хората първо опитват известни лекарства, които съществуват и са за употреба на различни заболявания.
„Търси се дали тези препарати могат да повлияят на Ковид-19 и след това се търсят нови неизвестни химични съединения, малки молекули, които евентуално имат някакъв ефект. Всяко едно лекарство има много строга схема за одобряване – лабораторен опит, опит с животни и клинични изследвания. Важно е да се проверяват и страничните ефекти. Схемата е фиксирана“, обясни доц. Литов.
Той е на мнение, че българско лекарство за лечение на COVID-19 ще е готово след около 2 години.
„В нормални условия разработването е няколко години, за Ковид-19 всичко се развива по-бързо, оптимистично за нас – след около 2 години“, каза доц. Литов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…