Вчера МОН обмисля варианти за обединяване на някои висши училища.
„Опитът показва, че дори най-малките университети си имат своята култура и история, много трудно се вливат в големи общности. НАТФИЗ у нас е марка. Дори да не е грубо сливане, защо трябва да се лишаваме от този феномен, там има интелектуално натрупване на поколения“, допълни проф. Игнатов.
„25 години в образованието в Европа даваме шанс на младите да учат по света. Това, което искаме да направим в момента, е крачка, която трябва да бъде добре обмислена и трябва да се знае какво искаме да постигнем. Да направим само административно сливане – няма да доведе до добър резултат. Досега в Европа много университети имат своите кампуси в много градове. Тук вече си имаме оформени университети със своята история и своите рейтинги, затова трябва да бъде много премерено. Стратегически държавата трябва да знае кои са специалностите, които ще изведат за нашата икономика кадри и с кои ще привлече“, коментира управителят на консултантска къща „Дарби Колидж“ Бистра Илиева.
„Това се случва много трудно. Нашата тромава система не позволява това да се случва. Ако една Великобритания има 3-годишно висше образование, България – 4 години. Ето тук може да се свали разходът и да направим по-качествена програма. В момента има възможност до третата година студент да учи в България и да отиде след това в Европа за последната програма, но защо това да не става обратното? Това означава, че трябва да имаме качествени програми и тези хора да искат да дойдат да вземат дипломата на СУ“, коментира Илиева.
Тя смята, че нямаме чуждестранни студенти заради тромавата система.
„В момента Нидерландия инвестира страшно много в своето образование. Имат оторизирани системи, които веднага одобряват дипломите. Само след 3 месеца този млад човек, който е от друга държава и иска да учи, е одобрен. А тази инвестиция на чуждестранни студенти в България толкова бързо не е възможна“, добави Илиева.
„В образованието насилие не може да има, това е много консервативна система. А за да имаме чуждестранни студенти, трябва да имаме много гъвкав преход от български на английски. Обучението трябва да се акредитира и на английски“, категоричен е той.
Вижте целия разговор във видеото.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!
Кадир, Дорук, Йомер и Огулджан пускат насред училище записа, в който Толга признава за капана,…
Лимонът и чесънът са сред най-ефективните природни средства за подпомагане на сърдечно-съдовото здраве. Тази мощна…
Гюзиде и Сезай обядват заедно. Сезай дава на Гюзиде документ, с който Ойлюм ще може…
Чънар пита дядо си как да помогнат на момчето. Мердан му разкрива, че е тежко…