„За британския ваксините са ефикасни. Работи се усилено за редизайна на ваксините за другите варианти на вируса. Следващите месеци ще се появят бустерните дози за останалите варианти… Възможно е хората, получили втора доза, да трябва да получат трета, която да покрива новите мутации“, поясни той.
Европейската агенция по лекарствата е започнала поетапната оценка на руската ваксина „Спутник V“, а оптимистичният вариант за срок за издаване на разрешителното е началото на май.
„Адмирирам хората да съобщават на Българската агенция по лекарствата за ваксиналните реакции. Ваксината на „Астра Зенека“ е малко по-агресивна, но всички реакции са описани в продуктовата информация. Те са нормални с оглед на типа ваксина и хората не бива да се притесняват. Едни реагират по-бурно към съответната ваксина, други по-спокойно, но това зависи от настройката на индивидуалния имунитет“, допълни проф. Гетов.
Той посъветва жените да не планират бременност около три месеца след ваксиниране.
„На този етап няма никакви притеснения за хората с хронични заболявания, за тях е препоръчително ваксинирането. Препоръчително е и за хората с наднормено тегло. Пациентите на имуносупресивна терапия е добре да се въздържат от ваксиниране три седмици преди и три седмици след терапията“, поясни професорът.
Проф. Гетов поясни, че няма общо правило коя ваксина за какъв тип човек е по-добра и затова пациентът трябва да получи препоръка от личния си лекар.
„Една година би бил сигурният срок, в който ваксината ще ни пази. За разлика от придобития имунитет след преболедуване, със сигурност ваксините изграждат по-дълъг и по-траен имунитет“, каза още той.
Попитан дали лекарства, или ваксини надделяват в разработките на фармацевтичните компании, той каза: „Надделяват ваксините, защото са по-перспективни от гледна точка на покриване на по-голям дял от популацията и предпазване на по-голям дял от населението. На втори ред са терапевтичните стратегии. Разглеждат се над 80 ваксини, терапиите са над 150.“
Проф. Гетов изрази оптимизъм, че в началото на лятото „ще бъдем от по-сигурната страна на барикадата“, след като бъде покрита целта за ваксиниране на голяма част от населението и след като много хора вече ще са срещнали SARS-CoV-2.