Инициативата всяка неделя да се играе на мегдана под звуците на народна музика с кодовото наименование „Хорá за хóрата“ тръгна в много градове и села в цялата страна, българи и в чужбина затропаха кръщни хорá по площади в Англия, в Америка, в Канада…
Стара Загора се включи най-напред с хороигралците от клубовете за народни танци в града. Общината, в лицето на кмета Живко Тодоров, съдейства с охота, като осигури озвучаване в Градската градина и фонтаните там през неделя ставаха свидетели на буйни ритми и екзалтирани от танците наши съграждани. На 12 април 2015 година, когато всичко започна, клубовете единодушно взеха мъдрото решение да не играят с обозначителни екипи, а хорото да бъде общо, за всички старозагорци. Това си припомни Катя Господинова от „Чанове“, която прегърна идеята и заедно с Таня Александрова, хореографът на „Тракийци“, успешно я осъществиха.
Отначало имаше отделни кръгчета – кой каквото беше научил, търсеше своите, за да се хване при тях. Постепенно хорото ставаше все по-голямо, все повече граждани се улавяха ръка за ръка, заедно с малко повече можещите. Възрастни мъже и жени с бастуни завъртаха понякога куйрука на хорото. Запознанства, веселие и красиво избухване на българския фолклор зареждаше и случайните минувачи. Радващото е, че много млади момичета и момчета заприиждаха с присъщия им младежки жар и ентусиазъм.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…