До 1906 г. Козаревец се казва Кичелер махле, преименувано е с царски указ

Документирани данни за основаването на старозагорското село Козаревец няма, но има легенди които разказват отколешното му съществуване.

Една от тези легенди, която може би е най-достоверна разказва как по време на турско робство мирно живеещите на един хълм българи са се сдобили с натрапници от турските нашественици, които започнали да се заселват в тяхното поселище, но изненадата била голяма когато местните жители започнали преселение на запад от тогавашното им село те основали и застроили ново село, което съществува и до днес.

Българщината. Читалище „Просвета“ в Козаревец

Тогава турците казали, че българите се делили като кози от овце и са го нарекли Кичелер махле, което име носи до 1906 г. Когато с царски указ е преименувано в Козаревец, което име носи и до сега. За това сега когато човек отиде на мястото на изоставеното селище той може да види множество парчета от глинени съдове и парчета от стари керемиди.

Козаревец и поруганият му храм

На 2-З км западно и северозападно от селото се виждат две тракийски могили, към които местните хора се отнасят с мълчалива почит.

Греховете на комунистическия режим към Козаревец

Друга историческа забележителност е била римския път, който е минавал на километър южно от селото, но по време на колективизацията на земята той е бил унищожен сега се търкалят само отделни камъни.

 

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.