На ден през метрото минават около 350 000 души, което е увеличение с 50 хиляди спрямо миналата година. Последно изградената трета линия се използва от над 46 хиляди пътници дневно. Това е интермодална връзка между четири вида транспорт, които се използват не само от жителите на София, но и от всички, които често пътуват от Югозападна България до столицата.
Жп спирка „Горна баня“ обслужва всички преминаващи влакове по направлението Радомир-Перник-София и обратно. По тази линия ежедневно пътуват около 3700 пътници. Участъкът беше изграден с безвъзмездната финансова помощ, предоставена от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 година и с местно съфинансиране.
Така метрото свързва не само кварталите „Горна баня“ и „Овча купел“ с центъра на града, но и улеснява достъпа до столицата на пътуващите по жп-направлението София-Перник-Кулата.
„Още от самото планиране на метролиниите се търси възможно най-много удобство и възможност за пътниците да могат да ползват метролинията. И една от темите на проучванията е връзка с други видове транспорт – по възможност големи линии на градския транспорт, като при планирането на Линия 3 се търсеха връзки с трамваите по бул. „България“, понеже те правят връзки с много квартали допълнително, които биха могли да се прехвърлят към метрото“, каза експертът в „Информация и публичност“ на „Метрополитен“ Дафинка Тодорова.
А свързаността между отделните видове транспорт позволяват на гражданите да пътуват по-лесно и по-удобно.
До 2024 година Централна гара – София се очаква да стане модерен пътнически интермодален терминал, а новата жп-спирка „Обеля“ ще прави връзка със софийското метро, което ще улесни значително всички пътуващи от Западна България към столицата.