ДПС: Сделката „ЧЕЗ“ се сключва в тежка корупционна тишина

Сделката за продажбата на ЧЕЗ се осъществява в тежка корупционна тишина. Това заяви зам.-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев по повод продажбата на най-голямото ЕРП в България в коментар за „Телеграф медиа“. Вчера стана ясно, че холдингът „Еврохолд“ ще плати 335 млн. евро за придобиването на активите на ЧЕЗ Груп в България.

”Ние смятаме, че тази сделка се осъществява в тежка корупционна тишина. Продажбата на най-големия електроенергиен разпределител, от което зависи цената на тока за българските граждани и бизнеса, а също така и националната сигурност, не може да се осъществява по такъв начин. Ние призоваваме управляващите от ГЕРБ и мъничкия им коалиционен партньор да задействат органите на държавата, които са компетентни да се произнесат по тази сделка. А именно – ДАНС и трите регулатора – КЕВР, КФН и Комисията за защита на конкуренцията“, каза Цонев.

„Всичко по тази сделка трябва да бъде прозрачно и тя да се осъществи в интерес на българските граждани и националната ни сигурност. Затова ние настояваме правителството да дойде следващата седмица в парламента и да запознае народните представители с подробностите по сделката и становището на органите“, заяви той.

„Впрочем тази сделка много съмнително се лансира и от медиите от кръга ”Капитал“, като ни я представят като вече свършен факт“, подчерта Цонев.

Цонев заяви, че все още такава покупка няма. Така, както Гинка Върбакова бе изслущана в парламента, така и представители на холдинг „Еврохолд“ трябва да дойдат и да запознаят народните представители с намеренията си за закупуване на дела на ЧЕЗ България.

От БСП също разкритикуваха сделката. „Докато ви хвърляха прах в очите, че ще намалят субсидията на 1 лв., ЧЕЗ беше продадена на втората Гинка“, коментира гневно и лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Още в началото на април т.г. „Еврохолд България“, контролирана от Асен Христов и Кирил Бошов, се включи в надпреварата за българските активи на CEZ. Групата е имала интерес още миналата година, като е оглеждала и вариант да влезе в партньорство с компанията на Гинка Върбакова, която не получи регулаторно одобрение за сделката. След това „Еврохолд“ обявиха, че участват самостоятелно, като вече са подали обвързваща оферта. Цена и други детайли обаче не бяха разкрити.

Проблемът и с този кандидат е, че няма никакъв енергиен опит, а ако придобие бизнеса, от компанията ще зависи токът на милиони граждани и много фирми.

Досега „Еврохолд България“ е фокусирала своята бизнес стратегия върху застраховане, автомобилни продажби и лизинг. През 2011 г. дори несвойствените дейности на холдинга бяха отделени във формално несвързана компания – „Синтетика“.

Обосновката на „Еврохолд“ за новото направление е, че: „Намерението за придобиването на активите на CEZ Group в България е част от дългосрочната стратегия на холдинга за навлизане в нови регулирани бизнес сегменти, предлагащи големи възможности за растеж.“, написа „Капитал“.

Изданието отбеляза, че за „Еврохолд“ с нейните близо 1.4 млрд. лв. консолидирани активи евентуалното придобиване на българските мощности на CEZ ще е солидна крачка, като се има предвид, че офертата на „Инерком“ беше за около 320 млн. евро и чешката компания едва ли ще е склонна на много по-ниска цена.

Според официалното съобщение „Еврохолд“ ще финансира сделката със собствени средства и с подкрепата на водещи западноевропейски банки“. Едновременно със сделката за придобиване на активите на CEZ Group в България, „Еврохолд България“ разглежда възможността да продаде част от активите ни извън застрахователния бизнес, за да се фокусира върху сегментите с най-голям потенциал.

Едни от големите инвеститори в облигациите на „Еврохолд“ са пенсионните дружества на групата „Химимпорт“ – „Съгласие“ и „ЦКБ Сила“, които са и едни от най-големите миноритарни акционери в „ЧЕЗ разпределение“ и „ЧЕЗ Електро“.

Плaнoвeтe нa „Eвpoxoлд“ вĸлючвaт yвeличeниe нa ĸaпитaлa c близo 80 милиoнa нoви aĸции, oт ĸoeтo oчaĸвa дa нaбepe 80 милиoнa eвpo.

Кои са собствениците на „Еврохолд – България“

„Еврохолд -България“ е холдингова компания, основана през 1995 г. В продължение на 20 години Холдингът, чрез дъщерните си дружества, развива дейност в различни сектори от икономиката като производство, небанкови финансови услуги, застраховане, лизинг и продажба на нови автомобили.

Eвpoxoлд e coбcтвeниĸ нa Eвpoинc Иншypънc Гpyп AД (EИГ), eднa oт нaй-гoлeмитe нeзaвиcими зacтpaxoвaтeлни гpyпи в ЮИE. EИГ oпepиpa в 10 eвpoпeйcĸи cтpaни, ĸaтo пpитeжaвa дъщepни зacтpaxoвaтeлни дpyжecтвa в Бългapия, Pyмъния, Ceвepнa Maĸeдoния, Уĸpaйнa, Гpyзия и Pycия. EИГ paзвивa дeйнocт oщe в Гъpция и извъpшвa нишoви oпepaции в Иcпaния, Πoлшa и Итaлия.

През 2017 година холдингът придобива значителен дял в руското застрахователно дружество ООО РСО „Евроинс“, придобива застрахователното портфолио на АТЕ Румъния от Пиреос Гърция и увеличава капитала си до 197 525 600 лева. През 2018 година придобива украинската застрахователна компания ERV от ЕРГО Интернешънъл и грузинската застрахователна компания IC Group.

Πpeз мapт 2019 г. EИГ ce cпopaзyмя дa пpидoбиe 4 зacтpaxoвaтeлни дpyжecтвa oт гepмaнcĸaтa ЕRGО в 3 eвpoпeйcĸи cтpaни – Pyмъния, Чexия и Бeлapyc.

Гpyпaтa oбcлyжвa пoвeчe oт 2.5 млн. ĸлиeнти и имa близo 3000 cлyжитeли.

Πpeз 2018 г. ĸoнcoлидиpaнитe пpиxoди нa Eвpoxoлд дocтигaт 1.3 млpд. лв., oпepaтивнaтa й пeчaлбa – 52.3 млн. лв., a aĸтивитe нa ĸoмпaниятa – 1.4 млpд. лв.

Председателят на Назорния съвет на „Еврохолд България” от 2006 г. Асен Христов притежава 20 годишен опит на висши ръководни длъжности. Той е сред най-мощните бизнесмени у нас.

Бил е Председател на Съвета на директорите на “Евробанк” АД (1997 – 2000); Председател на Съвета на директорите на “Старком Холдинг” АД (1996-2006); Председател на Надзорния съвет на “ЗД Евроинс” АД (2000 – 2007), Председател на Съвета на директорите на “Скандинавия моторс” ЕАД от 2005 г и на “Евро – финанс” АД от 2006 г.

Асен Христов притежава магистърска степен по “Физика” от СУ “Св. Климент Охридски” и специализира в Института за ядрени изследвания, гр. Дубно, Русия. Преминал е специализация по мениджмънт към Open University – London. Владее руски и английски език. Вицепрезидент на Българската Федерация по Лека Атлетика.

Смята се за приближен на Цветан Цветанов. Двамата често заедно спортуват.

За 50-тия си рожден ден председателят на Надзорния съвет на „Еврохолд” Асен Христов получава подарък спортно „Мазерати” и биографичен филм за живота си. Сред 300-те гости тогава са били Радосвет Радев, Красен Кралев, Любка Качакова,

Председателят на Управителния Съвет на „Еврохолд България”от 2006 г. и член на борда на директорите на Endeavor Bulgaria Кирил Бошов притежава 20 годишен опит на висши ръководни длъжности в областите финанси и застраховане.

Той е главен счетоводител на “Мобиком” – първият мобилен оператор в България, съвместно дружество между БТК и Cable and Wireless (1995-1997); Заместник – председател на Съвета на директорите и Прокурист на ТБ “Евробанк” АД (1997 – 2000); Председател на Управителния съвет на “ЗД Евроинс” АД (2000 – 2008) като през 2006 г. Асоциацията на инвеститорите в България присъжда на дружеството награда за “Дружество с най–добро корпоративно управление”; Председател на Съвета на директорите на ”Евроинс Иншурънс Груп” АД; Заместник – председател на Съвета на директорите на “Евро – финанс” АД от 2006 г.

Кирил Бошов притежава магистърска степен по “Счетоводство и контрол” от УНСС, София. Владее английски и руски език.

Eпицентър. бг


image0 (9K)