Изборите все повече приличат на футболен мач, в който партиите се включват, за да получат няколко мандата повече. Това заяви пред БНР Ива Лазарова, Институт за развитие на публичната среда.
„Но не намират общ език или допирни точки, за да съставят редовно управление“, коментира тя.
В рамките на проекта си „Отворен парламент“ от института припомнят как се представяха партиите през последните години на различните видове избори.
ДПС през последните години е формацията с най-стабилен електорат, посочи Лазарова.
„Има дори места, на които партията увеличава подкрепата си в последните десет години. Такъв район е Северозападна България. Движението може да търси контакт с различни групи и етнически общности в страната и да разширява подкрепата си. На конгреса на пратията бяха издигнати двама съпредеседатели. Може да очакваме, че партията ще се представи добре и на тези избори“, обясни тя.
Подкрепата си в Северозапададна България увеличават и ГЕРБ-СДС, обясни още Лазарова. „Възраждане“ пък успява да увеличи гласовете си във всички избирателни райони.
Има обаче и партии, които губят голяма част от гласовете си във всички райони, посочи Лазарова.
„Такава е БСП. През последните десет години от около 940 хиляди гласа стигна до 226 хиляди гласа на последните избори“, добави тя.
По същия начин се развиват нещата и за ИТН.
„Те също губят голяма част от подкрепата си навсякъде“, каза Лазарова.
Спадът в избирателната активност помага на различни формации да увеличат тежестта си в Народното събрание.
По-ниската активност може да доведе и до по-лесно преминаване на прага от 4 % за влизане в парламента, отбеляза тя и добави, че има такива заявки от формацията, която представлява Ваня Григорова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Те свалиха половинвековния режим на Башар Асад преди две седмици. Това предизвика радост и празненства…