„Драконов мост“. Китай стои зад операция по дезинформация, насочена срещу американски граждани

Безсилието на социалните платформи пред китайската мрежа

Въпреки че технологичните компании и компаниите за социални медии са закрили хиляди акаунти, насочени срещу американските граждани, те са изпреварени от множество нови акаунти, които се появяват почти всеки ден.

„Spamouflage“ (от думите спам и камофлаж) или „Dragonbridge“ (драконов мост) е мрежа от стотици хиляди акаунти, разпространяващи се във всички големи социални медии. Те не само тормозят американци, които критикуват Китайската комунистическа партия (ККП), но и се опитват да дискредитират американски политици. Също така те се опитват да злепоставят американски компании, които са в противоречие с интересите на Китай.

Частни изследователи следят мрежата от откриването ѝ преди повече от четири години. Едва през последните месеци федералните прокурори и компанията собственик на Фейбсук и Инстаграм Meta стигат до публичното заключение, че операцията е свързана с китайската полиция.

През август Meta обяви, че само през второто тримесечие на 2023 г. е премахнала група от близо 8000 акаунта, свързани с тази група. Google, която е собственик на YouTube, съобщи, че е закрила над 100 000 свързани акаунта през последните години. X, известна преди като Twitter, е блокирала стотици хиляди акаунти, „подкрепяни от държавата“ или „свързани с държавата“ в Китай.

Въпреки това, предвид сравнително ниските разходи за подобни операции, експертите, които следят дезинформацията, предупреждават, че китайското правителство ще продължи да използва тези тактики, за да се опитва да насочи онлайн дискусиите към предпочитания от ККП разказ, който често включва опити за подкопаване на САЩ и демократичните ценности.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv