Любопитно

Драматичната история на Джовани Фалконе, магистратът, който разбра, че мафията не прощава (СНИМКИ)

На 23 май 1992 година умира Джовани Фалконе – емблематичен италиански магистрат в борбата срещу мафията. В атентата загиват освен Фалконе, жена му и трима души от охраната. Бомбата е близо 500 кг тротил. Заложена е от кръстника Тото Риина – един от най-кръвожадните мафиоти в историята на Италия, с прякор Звяра. И днес името на Фалконе е символ на честност и борба с мафията. На негово име има редица международни награди.

[ad id=“225664″]

Роден на 20 май 1939 година Джовани Фалконе израства в Палермо. Завършва право, а първият му сблъсък с мафията е през 1969 година, когато е преместен в градчето Монреале. Районът е известен с масивно присъствие на Коза ностра. Там прокурорът Фалконе работи с капитана на карабинерите Емануеле Базиле, който е убит от мафията през 1980 година. „Убиха мой брат“- казва за случая Борселино и започва да разследва убийството.

Междувременно Фалконе вече работи в Палермо, където работи по процеса на строителния предприемач Розарио Спатосла, обвинен в мафиотска дейност. Там той сътрудничи с друго култово име в борбата срещу мафията – магистратът Паоло Борселино, който е негов приятел от дете. Фалконе въвежда нов тип разследване – следи паричните потоци и проверява фирмите, за да стигне до мафията. Този метод се оказва много ефикасен.

[ad id=“263680″]

Фалконе (в центъра) – между Борселино и Капонето – колеги магистрати от Антимафия

Войната на мафиотите

Междувременно ситуацията в Сицилия и в Палермо е много сложна. Това са годините на възход на Коза ностра. Фалконе разбира, че често заподозрените и членовете на клановете биват убивани или мистериозно изчезват. Започва мафиотската война, която през последните месеци на 1981 година и първите на 1982-ра произвежда по един мъртвец на всеки три дена. Накрая жертвите са близо 1200, все едно има гражданска война. Така мафиотския бос Тото Риина прочиства редиците на вражеските кланове. Става ясно, че зад убийствата стоят селяните от Корлеоне, около 70 души, които идват от градчето близо до Палермо. А Риина е техният шеф.

[ad id=“236993″]

Войната свършва през 1983 година, но още година преди това гневът на корлеонците се обръща срещу държавата. Първата жертва на държавна длъжност е Пио ла Торе, регионален секретар на Комунистическата пария и член на комисията Антимафия. Той е убит в Палермо, докато отива с колата си на заседание на партията.

За да отговори на мафиотските набези, правителството изпраща в Сицилия генералът на карабинерите Алберто дела Киеза, главен герой в борбата с тероризма на Червените бригади. За Коза ностра той е сериозна здаплаха. Затова също е елиминиран в Палермо с жена си. На мястото на убийството е поставен надпис: „Тук умира надеждата на честните палермитанци“.

Групата „Антимафия“

Убийството на генерал Дела Киеза е само една спирка в стратегията на Тото Риина, който иска фронтален сблъсък с държавата. На 29 юли 1893 година кола-бомба убива Роко Киничи, друг магистрат от Палермо. Пристига Антонио Капонето и така се ражда отделът „Антимафия“, където група съдии преценяват риска за отделните индивиди и имат обща представа за мафията. Първият номиниран е именно Фалконе. По негово предложение взимат и приятеля му Борселино.

[ad id=“236999″]

Разкаялият се Томазо Бушета

Групата започва да работи на пълни обороти, като междувременно идва периодът на разкаялите се мафиоти. Първи е Томазо Бушета, който във войната, започната от Тото Риина губи две деца, брат, двама зетя и четири племенника. Наркотрафикант, той се скрива в Бразилия, където е арестуван и екстрадиран в Италия. Започва да сътрудничи и иска да говори само с Джовани Фалконе. Той му казва: „Предупреждавам ви, след този разпит вие ще станете звезда. Но ще се опитат да ви унищожат физически и професионално. Не забравяйте, че сметката, която откривате с Коза ностра никога няма да бъде закрита. Още ли искате да ме разпитвате?

Фалконе не се отказва и Бушета проговаря. На 29 септември 1984 година са издадени 366 заповеди за арест. Фалконе пише в една от книгите си: „Преди него имахме само бегла идея за явлението мафия. С него започнахме да поглеждаме отвътре. Той ни даде много потвърждения за структурата, за техниките на привличане, за функциите на Коза ностра. Но най-вече ни даде глобална визия“. За една година е построена залата-бункер, в която ще се проведе макси-процесът.

[ad id=“237001″]

Междувременно обаче, тайно, Тото Риина подготвя едно кърваво лято. Продължават убийствата на знакови магистрати. Страхът от нови атентати е много голям. Фалконе и Борселино, заедно със семействата си, спешно се прехвърлят на острова – затвор Азинара в Сардиния. На 8 ноември те внасят обвинителния акт. От затварянето им страдат и магистратите, и семействата. На всичкото отгоре държавата най-нагло им представя сметка за пребиваването.

Максипроцесът е най-голямата атака срещу мафията, реализирана някога в Италия. Обвинени са 475 души. Процесът приключва на 16 декември 1987 година с 360 присъди и 114 оправдани. Общият брой на годините затвор е 2665 години.

След това държавата не се държи ласкаво с Фалконе. Отдалечават приятеля му Борселино, който става районен прокурор в Марсала, друг сицилиански град. Постепенно му отнемат разследванията срещу мафията и го отдалечават. Групата „Антимафия“ се разпада.

Фалконе отива в Рим, но в столицата ангажиментът му срещу мафията продължа. Той връща обратно освободените от затвора членове на Коза ностра. Правителството одобрява план на Флакона за реорганизирането на борбата срещу мафията.

[ad id=“238430″]

23 май 1992 година – 500 кг тротил убиват Джовани Фалконе, жена му и трима агенти от охраната. Часът е 17,58 – ужасна касапница, цяла отсечка от магистралата се повдига, вижда се висок черен облак, парчета от асфалт и цимент. Експлозията е регистрирана от Националния институт по геофизика.

Отмъщението на Кръстника

Победен в максипроцесът, който му носи доживотен затвор, Тото Риина иска да си отмъсти. Започва с този, който му отнема безнаказаността. На 12 март 1992 година на плажа в Палермо е убит Салво Лича, италиански политик от християндемократите. На 23 май е касапницата в Капачи, в нея загиват Фалконе, жена му и трима охранители.

[ad id=“225664″]

Това не е краят

Много съдии и прокурори получават вдъхновение от смъртта на Фалконе, както и от последвалата кончина на Борселино. Той е убит на 19 юли, докато отива на посещение на майка си, за целта е използван 100 кг тротил.

Години наред историята на Фалконе се разказва в училища, по медиите, има написани книги. „Битките, в които вярваш, никога не са загубени“ – казва Капонето, останалият жив магистрат от групата „Антимафия“.

Днес Тото Риина е в затвора, миналата година синът му Салво Риина написа книга, в която го описва като добър баща и мил човек. Синът на мафиота бе интервюиран и от българското телевизионно предаване „Ничия земя“. Бернардо Провенцано, другият страшен кръстник умря през 2016 година, докато излежаваше присъдата си при стог тъмничен затвор. Главата на мафията бе отсечена.

Но борбата не е приключила. Коза ностра е простряла пипала и далеч извън Сицилия, в Милано, Болоня. Затова днес отново се говори за Джовани Фалконе, магистратът, който не се страхуваше за живота си, а извървя битката докрай, като плати най-високата възможна цена.

Източник: webcafe.bg

редактор