Казват за музиката си, че се намира в преходното пространство между реалност и сън. В нея има енергия, но и меланхолия. Усеща се мирис на напоени от дъжд ливади, на мокра почва, но и на кръв и на тамян, казват авторите.
Във всеки случай в песните им има едно универсално, световно звучене. Но идва от България.
Те са дуото Woomb – Георги Линов и Христо Йорданов, които в петък излизат на сцената на фестивала „Евросоник“ в Грьонинген като едни от номинираните за престижните музикални награди Music Moves Europe.
Наградите са призът на Европейския съюз, с който се отличават най-добрите новоизгряващи изпълнители от региона. Сред бившите носители през последните 20 години са Stromae, Росалия, The Haunted Youth, Дуа Липа.
Български артисти намират място във финалната селекция едва за трети път в историята на наградите. Миналата година това беше Даниел Стоянов, известен с артистичния си псевдоним Bulgarian Cartrader.
Сега петима от общо 15 номинирани изпълнители ще бъдат избрани за победители от международното жури. Те ще получат 10 000 евро, а носителят на голямата награда на журито ще получи и допълнителен чек за турне.
Новината за номинацията на Woomb дойде през октомври и съвпадна с появата на новия им сингъл Shape Yourself Around Me. Песента е част от техния миниалбум To Never Fear the Sun.
По-рано през 2024 г. Woomb направиха първото си балканско турне, а Shape Yourself Around Me стигна до ефира на американското радио, след като музикалният журналист Дейвид Фрик я представи в предаването си по Sirius XM. Едноименната песен от албума пък влезе в ефира на KEXP благодарение на легендарния радиоводещ Кевин Коул.
Сега Woomb станаха част и от селекцията от 10 най-обещаващи имена в музиката за 2025 г. на KALTBLUT Magazine.
Самите музиканти всъщност до съвсем скоро се занимават с други проекти. Христо Йорданов дълго време дори не се занимава професионално с музика – той е фотограф и стилист.
Музиката за него е само хоби – като дете той е част от училищния хор, но в гимназията се ориентира повече към писането. Когато започва пандемията от COVID-19 обаче, фотографската и стилистската му работа става много трудна. Тогава Йорданов започва да пише повече, а текстовете започват да се превръщат в песни.
„Някак си много естествено се случи, не беше идея „аз ще правя музика“, разказва той пред БНР.
Точно в този период той се запознава и с Георги Линев, който е по-известното име от двамата в музикалните среди. Той е роден в София, но още като малък се мести със семейството си в САЩ. Занимава с музика от 8-годишен, като през 2014 г. основава Kan Wakan – към онзи момент група, която впоследствие се превръща в негов солов проект.
Именно Kan Wakan му носи голям успех – договор с Verve Music Group, два студийни албума, покани за многохилядни фестивали. Музика на Линев се появява и в трейлър на сериала „Игра на тронове“, както и в пълнометражни филми.
През 2016 г. той прави първите си концерти в България, две години по-късно организира и фестивал и започва все по-активно да е съкомпозитор и продуцент на български изпълнители, включително работи с Христо Йорданов.
Така се оформя и идеята да напусне Лос Анджелис, където живее 15 години, и да се завърне в София.
Общата работа с Йорданов започва спонтанно, като двамата казват, че това, което ги свързва в началото, е споделеният им вкус за музика.
„В момента, в който се запознахме, се впуснахме в разговор за любими артисти, значими концерти и животопреобръщащи албуми. Немного след това започнахме да работим заедно, но фундаментът на нашето професионално партньорство и впоследствие приятелство остана музиката“, разказва Йорданов пред списание „Виж“.
Линев си спомня и за техен разговор, в който Йорданов споделя, че като дете нарочно се е поставял в ситуации, които го натъжават, за да изпита силна емоция.
„Аз правех същото и като се замисля, май създаването на музика е точно това търсене и материализиране на екстремна емоция“, казва Линев.
Но откъде се появява името им Woomb (от английски womb – утроба)? Пред БНР двамата разказват, че то се е оформило едва година и половина след началото на съвместната им работа.
„Думата символизира на първо място безусловната любов, към която се стремим всички от мига, в който излезем от утробата“, посочва Йорданов и добавя, че я изписват с две о-та, защото са двама.
Има и втора причина да се спрат точно на асоциацията с утроба.
„Нещата, които правим като музика, идват при нас, а не са наши“, допълва Йорданов.
„Музиката за нас е преди всичко броня, щит, място, където и двамата се чувстваме разбрани, спокойни. Дори в емоции, които не бихме определили като непременно позитивни. Това усещане на комфорт и уют може би е основното, което ни носи музиката“.