Снимка: Evgeny Maloletka/Bloomberg |
Година след спорните президентски избори още два инцидента тази седмица напомнят за това докъде може да стигне режимът на Александър Лукашенко в Беларус, за да остане той на власт.
Рано сутринта на 3 август тялото на Виталий Шишов е намерено в парк в Киев, Украйна. Шишов е обесен, а ден по-рано беше съобщено, че е изчезнал, след като не се е върнал от джогинг. Полицията в украинската столица започна разследване за убийство.
Шишов ръководеше Беларуския дом в Украйна, неправителствена организация, която помага на хора, потърсили убежище в страната след насилствените репресии срещу опозицията в Беларус след президентските избори през 2020 г., пише Emerging Europe.
През последните 12 месеца Украйна, Полша и Литва се превърнаха в предпочитани от беларусите дестинации за бягство от преследването у дома. Според приятели Шишов е напуснал Беларус през октомври миналата година, след като е участвал в демонстрации срещу президента на страната Александър Лукашенко в град Гомел.
Спортът под държавен контрол
Артьом Шрайбман, беларуски политически анализатор и основател на консултантската компания Sense Analytics, който сега също се намира в Киев, казва, че смъртта на Виталий Шишов е шок за общността.
Смъртта му дойде един ден след като беларуска спортистка, участваща на Олимпиадата в Токио, получи хуманитарна виза от Полша, след като отказа да изпълни заповедта на отбора си да се прибере у дома по-рано. Спринтьорката Кристина Цимановска заяви на 2 август, че е била принудително отведена на летището в Токио, след като е критикувала треньорите за решението им да я включат в надпреварата на 200 м, за която тя не се е подготвяла. Тя изразява опасения за безопасността си.
Цимановска обяснява, че служители са дошли в стаята ѝ и са ѝ дали един час да опакова багажа си, преди да бъде ескортирана до летището. По думите ѝ тя е подложена на натиск да се върне у дома и е помолила за помощ Международния олимпийски комитет (МОК).
Беларус казва, че е отстранена от отбора заради емоционалното ѝ състояние.
След като първоначално получи хуманитарна виза за Полша, Цимановска впоследствие отлетя от Токио за Виена днес.
Хедър Макгил, изследовател на Amnesty International за Източна Европа и Централна Азия, казва, че дори спортът в Беларус е обект на „пряк държавен контрол“ при Лукашенко. „Спортистите са облагодетелствани от държавата и почитани от обществото и не е изненадващо, че спортистите, които говорят, се оказват мишена за репресии“, казва тя.
Година след изборите репресиите продължават
Страната отбелязва една година от масовите национални протести срещу преизбирането на Лукашенко и насилието от силите за сигурност на страната. През последната година са арестувани 35 хил. души, а стотици остават в затвора. Според правозащитната организация „Вясна“ в затворите на страната все още се държат „поне“ 604 политически затворници.
Протестите бяха предизвикани от Лукашенко, който се обяви за победител в изборите малко след приключването на гласуването на 9 август 2020 г. Според официалните данни той получава 80% от гласовете. Според независими оценки той всъщност е изгубил от опонентката си Светлана Тихановска, която се кандидатира за президент, след като съпругът ѝ Сергей Тихановски – известен YouTube блогър, беше арестуван, а кандидатурата му анулирана. В момента срещу него тече процес за измами, които отрича и за които обвинения твърди, че са политически мотивирани.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…