Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“ е получило лиценз за пристанищен оператор на терминала „Росенец“ край Бургас. С него държавата ще може да управлява нефтеното пристанище. Това съобщи министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков в четвъртък.
Гвоздейков посети „Росенец“, където трябваше да провери как вървят преговорите по прекратяване на концесията на терминала, дадена на руската компания „Лукойл“. Процедурата започна преди три дни, след като преди месец депутатите гласуваха държавата да прекрати въпросната концесия. Преди това в продължение на години пристанището се управляваше от руското дружество.
По думите на Гвоздейков до дни трябва да се постигне и споразумение за използването на данъчния склад на територията на терминала, което е изискването, за да може държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“ да получи експлоатационна годност като оператор.
„Процесът по поемане на управлението на терминала от държавата върви гладко в добър диалог“, каза Гвоздейков.
„В следващите 3 месеца предстои да бъде изготвен анализ, съвместно със службите за сигурност, с Агенция „Митници“, Гранична полиция за това как точно да бъде организирана работата в обекта“, добави министърът.
Той каза още, че се работи, така че процедурата по прехвърляне на управлението на терминала край Бургас да приключи за по-малко от 30 дни, какъвто е срокът за финализирането ѝ.
По-рано в сряда Гвоздейков каза, че държавата не дължи обезщетение на „Лукойл“ заради прекратяването на концесионния договор. Министерският съвет взе решението за това преди седмица. Преди това парламентът прие законодателни промени в парламента като част от Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки срещу Русия във връзка с действията ѝ в Украйна.
България е единствената страна в ЕС, която получи изключение да внася руски нефт по море още две години, след като през май 2022 г. ЕС наложи петролно ембарго на Русия.
Изключението стана възможно със специална дерогация в санкциите срещу Русия, договорена от правителството на Кирил Петков с цел да се гарантира вътрешното потребление.
Предложение за връщането на терминала под контрола на държавата и забрана за даването на концесия на обекти, свързани с транзит на нефт от Русия, беше внесено и през януари от ДБ.
Малко след гласуването на промените от сегашния парламент президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за прекратяването на концесията на пристанището. Тя е за срок от 35 години и беше сключена през време на първото правителство на Бойко Борисов през 2011 г.
В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в…
Те свалиха половинвековния режим на Башар Асад преди две седмици. Това предизвика радост и празненства…