Държавният секретар Антъни Блинкен коментира, че ситуацията с правата на човека по света „продължава да се развива в неблагоприятна посока“. Той пое ангажимент от името на САЩ да защитава правата на човека „навсякъде“.
В частта за България пише, че има съществени проблеми с полицейското насилие, произволни арести, сериозни проблеми с независимостта на съдебната система, сериозни ограничения на правото на свободно изразяване, цензура в медиите, насилие и заплахи срещу журналисти, корпоративен и политически натиск върху медиите, връщане на бежанци или търсещи убежище хора, тежки корупционни престъпления, насилие срещу роми, деца, както и срещу лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и интерсексуални лица (ЛГБТИ).
„Макар че властите предприеха стъпки за наказателно преследване и налагане на наказание на длъжностните лица, извършили нарушения на правата на човека, действията на държавните органи бяха недостатъчни и се наблюдаваше проблем с безнаказаността“, пише в доклада.
В документа на Държавния департамент пише още, че бизнесменът и депутат Делян Пеевски редовно използва своя контрол над медиите, за да осигурява позитивно отразяване за определени политици и главния прокурор.
Докладът отбелязва полицейското насилие срещу протестиращи през 2020 г., които настояваха за оставката на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. Конкретно споменати са случаите с Димитър Педев и журналиста Димитър Кенаров, които бяха бити от полицаи и после това насилие на практика не беше разследвано.
Държавният департамент пише, че през 2020 г. в България няма данни за политически затворници или за хора, които са изчезнали безследно и за това да са обвинявани властите.
Споменава се обаче случаят на 30-годишния Николай Илков, който е спрян от полиция през февруари 2020 г., но след проверката отказва да влезе в полицейската кола. След това трима полицаи го хващат, а четвърти му нанася побой.
Годишният доклад споменава лошите условия в затворите и местата за задържане.
„Въпреки че конституцията и законът забраняват произволните арести и задържане, има случаи, в които полицията злоупотребява с това право“, пише още в доклада.
Документът на Държавния департамент споменава и потискането на свободата на словото с аргумента, че се разпространяват фалшиви новини. Конкретно е записан случаят с председателката на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова, която беше обвинена заради предупрежденията си, че може да има дефицит на определени лекарства.
Докладът споменава също уволненията на журналисти от Нова телевизия, когато собственик беше близкият до правителството бизнесмен Кирил Домусчиев; съдебното преследване срещу издателя на „Капитал“ и „Дневник“ Иво Прокопиев; както и отказа да се разследва побоя над журналиста Димитър Кенаров.
Изрично е посочен и случаят с нападението над главния редактор на „168 часа“ Слави Ангелов. В доклада пише, че предполагаемите нападатели са арестувани, но досъдебното производство все още е продължавало в края на 2020 г., а един от обвиняемите е освободен под гаранция.
Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Глобиха собственик на кучета, нарушил три закона едновременно, съобщиха за ЗАРАТА 382 санкции глоба с…
Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър, съобщиха за ЗАРАТА…
Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки за Коледа, съобщиха…