Д-р Мариус Кирков, кандидат за общински съветник на “БСП за България”: “Лекари му трябват на Общинския съвет. Има какво да се лекува”

Д-р Мариус Кирков е неврохирург. Потомствен медик. Баща му е лицево-челюстен хирург, майка му – първата жена – неврохирург у нас.

На 63 години. Работил е в УМБАЛ “Проф. д-р Ст. Киркович”, работил е и в ЮАР. От два месеца е пенсионер. Семеен – съпругата му е невролог. Имат двама сина, които живеят и работят в САЩ. Големият – към Държавния департамент, малкият – в сферата на хранително-вкусовата индустрия – каквато е специалността от висшето му образование в България.
Има 3-ма внука.
– Д-р Кирков, какво бихте искали да излекувате в Общински съвет, Стара Загора, ако бъдете избран?
– Много неща за лекуване има и винаги ще има във всяка форма на упражняване на власт на което и да е ниво. А лекари в Общинския съвет на Стара Загора в последните 2 мандата липсват – май само един имаше. И това не е добре (смее се). Защото присъствието на лекари в местната власт е важно – те са организирани, бързо вземат решения, отговорно действат, при това без да се влияят базово от политическите си пристрастия. Медицината изисква способност да поемаш отговорност и прагматичност в работата без да позволяваш емоциите да надделяват и да пречат. Вече съм бил общински съветник в мандат на д-р Евгений Желев като кмет. Бяхме много лекари тогава и наистина лесно се работеше.
Избиран съм и втори път, но прекратих участието си още след първата година, защото започна процеса на сливане на тогавашната Окръжна болница с Университетската болница (2013 г.) – като член на Съвета на директорите на новото болнично заведение, не можех да съвместявам и двете функции.
– Сферата на здравеопазването ли ще бъде акцентът на работата Ви като общински съветник?
– Естествено. На УМБАЛ Общината няма как съществено да помага, защото дяловото й участие е символично. Собствеността е на държавата, а и нашата болница май остана единствената, която все още е АД. Но има четири общински диспансера, които трябва да бъдат опазени като такива и развивани.
– Каква е визията Ви за тях?
– На първо място диспансерите в никакъв случай не трябва да влизат към отделенията, каквато идея имаше по едно време. Тяхната работа е свързана с лечение на тежки, опасни, социалнозначими заболявания, а пациенти на два от диспансерите са основно хора от уязвимите групи. Отделенията няма как ефикасно да поемат поток от туберкулозно болни, болни от СПИН, наркозависими и т.н., а ако тези хора останат на улицата, ще бъдат опасни за всички останали граждани. Радвам се, че за тази позиция на БСП има чуваемост и разбиране и досега.
Радвам се и че с консенсус се работи по това бившата сграда на АГ да се превърне в съвременен медицински център с добри условия и апаратура. Бих работил с всички сили, това да се случи по най-добрия за колегите и пациентите начин.
– Слушайки Ви, имам впечатлението, че сте отборен играч и търсите консенсус, включително с опоненти, за да постигнете целите си?
– Разбира се, пък и какво значи опоненти в местната власт – нали всички живеем в тази община, тук са приятелите и близките ни, деца, внуци… Да, идеите за решаване на проблемите може да са различни, но умните хора би трябвало да могат да изберат най-рационалните. Истината е, че ми харесва това, че в Стара Загора Общинският съвет винаги е работил без крайности и скандали. Бих искал гражданите и този път да изберат работещи личности, а не търсещи популярност, примерно. Харесва ми и кампанията в Стара Загора – коректна, кампания в която се поставят задачи и се обсъждат начините за решението им, за да се стигне до най-добрите.
– Какво не ви харесва в Стара Загора?
– Не ми харесва това, че всъщност не сме особено коректни с малцинствата, а не само можем, а е и нужно. За всички граждани ще е по-добре, всички в тази община да сме работещи, да образоваме и развиваме децата, да осигуряваме качествена работна ръка, без която инвеститори няма да дойдат. Имам идеи как това може да стане.
Не ми харесва и това, че общинските жилища са малко и стари. Нужен е друг подход и мисля, че пак може да има и политически, и обществен консенсус как това да се промени. Освен по-добър стандарт и живот за млади семейства, една нова общинска жилищна политика може да е и аргумент за привличане на млади специалисти в различни сфери от цялата страна. Това е нужно на Стара Загора.

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.

Share
Published by
Живка Кехайова

Recent Posts

САЩ променят курса. Крим вече “не подлежи на обсъждане”

Според президента на САЩ Доналд Тръмп Украйна е загубила Крим преди много години и полуостровът…

8 часа ago

Зам.-кметове засадиха японски вишни в „Зелената алея на бъдещето“

Зам.-кметове засадиха японски вишни в „Зелената алея на бъдещето“ в Стара Загора, съобщиха за ЗАРАТА…

8 часа ago

“Подъл терористичен акт”. Защо Индия и Пакистан са в дипломатическа криза

Смъртоносна атака срещу туристи в конфликтен район изостри отношенията между Индия и Пакистан и привлече…

9 часа ago

Стреми ли се българското правителство САЩ да махне санкциите на Пеевски

Бойко Борисов очаква Пеевски да бъдe изваден от списъка на санкционираните от САЩ за корупция.…

9 часа ago

Развръзка на аферата “Осемте джуджета”. Изземването на бизнеса на Златанови окончателно е нищожно

Изземването на част от бизнеса на Илия Златанов и сина му Явор Златанов от издирвания…

10 часа ago