„За да заработи парламентът му трябват органи, в това число и председател. Трябва воля на народните представители. Парламентарните групи не са органи на Народното събрание. Трябва да е плод на тяхната воля да поискат да се обединят“, коментира преподавателя по конституционно право д-р Орлин Колев в предаването „България сутрин“.
Той подчерта, че народните представители трябва да проявят разум – като разберат, че не могат да изберат председател, поне да формират парламентарни групи. Според него, ако тази ситуация продължи без председател, това ще покаже, че народните представители умишлено не искат да направят избор.
„Докато си опитваме да изберем председател, е възможно да се върне и старата уредба, според която се разпуска Народното събрание“, каза д-р Колев пред Bulgaria ON AIR.
Преподавателят по конституционно право обясни, че когато отиват първите двама на балотаж, следва да спечели този, който получава повече гласове, но при избора на председател на парламента – няма такава уредба. Председателят на НС се избира с обикновено мнозинство. Следва да се спази изискването – повече от половината присъстващи при наличие на кворум. В случая и двамата кандидати, които са се явили на балотаж, не са преодолели това изискване.
„Нормална практика за балотажа е, че когато се стигне до балотаж, следва и двете кандидатури да бъдат подложени едновременно. Изключва се възможността някои от парламентарните групи да гласуват и за двамата. Това трябва да бъде установено в правила, които самите народни представители трябва да приемат. В правилата за избор на председател могат да добавят два реда. Може всеки да го предложи, въпросът е дали ще събере мнозинство в парламента“, добави д-р Колев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Орехите са известни като една от най-полезните храни в света. Те не само са вкусни,…
Самолетът на Азербайджанските авиолинии вероятно е бил ударен от ракета на руската противовъздушната отбрана, изстреляна…