Categories: България

Д-р Петров: Актуализацията на бюджета е важна за ваксинирането

„Разработваме амбулаторна процедура за лечение на COVID болни в извънболничната помощ. Ще говорим и с НЗОК всеки директор на болница да може да преобразува легла според нуждите. Ще разработим софтуер за наличните легла в цялата страна, за да може това да е известно на спешна помощ, а и на гражданите“.

Това каза по време на брифинг зам.-министърът на здравеопазването д-р Димитър Петров след среща между министерството и директорите на болниците по повод очакваната четвърта COVID вълна, предаде БГНЕС.

От думите му стана още ясно, че се работи и по обезпечаването на медикаменти и консумативи.

„Министерството стартира две процедури утре. Едната е допълнителна поръчка за „Ремдесивир“ както и за подновяване на договора от октомври месец. Поръчка за някои стратегически медикаменти, които в хода на пандемията стават дефицитни – нискомолекулни хепарини, „Дексаметазон“ и няколко вида антибиотик. Тя ще приключи до 10 дни“, заяви той и уточни, че идеята им е да бъдат създадени запаси в шест болници, които да се разпределят по останалите за срок от шест месеца.

Петров изтъкна, че актуализацията на бюджета е важна най-вече за ваксинирането и отбеляза, че медикаментите ще бъдат закупени с постановление на Министерския съвет, което се очаква да бъде прието утре.

Още по темата

17 авг 2021 06:30

205

16 авг 2021 12:30

228

16 авг 2021 12:15

91

„Става дума за около 15 000 флакона „Ремдесивир“. 15 000 ще стигнат до края на септември, когато ще влезе в сила новият договор“, уточни Петров.

„За да се намали натискът над болничната помощ, ще се задейства извънболничната помощ. Ще поискаме засилване на мерките в градския транспорт. Проблем са и масовите мероприятия на открито и закрито“, каза д-р Димитър Петров.

„До понеделник ще бъде приета амбулаторна процедура за лечение на ковид болни в извънболничната помощ. Ще могат да я изпълняват семейни лекари, специалисти и педиатри от терапевтичните специалности, тъй като повечето са интернисти. Ще включва до 2-3 прегледа, които ще плащаме, още не е договорена цената. Ще се плащат изследванията извън всякакви регулативни стандарти“, обяви той.

Д-р Петров добави, че ще бъде дадена възможност хората свободно да взимат лекарствата за лечение на Ковид от аптеките. За тази цел ще бъде сменен режимът за изписване на тези лекарства, ще се изписват с еднократна рецепта и няма да им е необходима рецептурна книжка, но за това ще е необходимо да се подпише нов Анекс, което Петров смята, че ще се случи в рамките на 1-2 седмици. 

Петров се оплака и от „Информационно обслужване“ и добави че те бавят редица проекти.

Стана ясно още, че допълнителните 1000 лв. ще се получават от личните лекари само ако работят с болни от Ковид.

Той допълни, че забавянето на изплащането на допълнителните средства за медиците не е заради ведомството.

„Този протест, който организираха спешната помощ за неизплатени средства за юни месец, излезе, че те са преведени на филиалите на спешна помощ, просто техните счетоводства не са ги разпределили. Това беше цялата истина. Кой ги излъга по този начин, че министерството не е превело парите е въпрос към други хора“, коментира Петров.

Той каза още, че след обяд ще се проведе среща с Националния съвет за цени и реимбурсиране, за да бъдат включени тези диагнози за няколко вида медикаменти – за тези, които ще поръчаме за резерв за болниците.

Заместник-министърът съобщи, че здравните власти следват приетия план за действие при увеличаване на случаите на заразени. Затягане на мерките засега не се изисква, но ще бъде затегнат контрола.

„Има голяма съпротива срещу всякакво затягане на мерките, но в оранжевата зона, основното което е, че намалява капацитетът на заведения и мероприятия“, обясни той и добави, че ще засилят контрола.

От думите му стана ясно, че ще поиска РЗИ-тата да съсредоточат съвместните си проверки с МВР и другите органи в основните рискови обекти, където рискът от заразяване е най-голям.

„Няма да акцентираме върху квартални магазинчета за услужи. Ще поискаме областните щабове да поискат от общините засилени мерки в градския транспорт, като специално за София ще направим отделна среща за градския транспорт и метрото, тъй като впечатленията ни са, че там не се спазват мерките. Това е изключително рисково място за заразяване. Както и за всички масови мероприятия и събирания на закрито“, заяви той.

Относно спазването на мерките Петров посочи, че най-малкото е хората да носят маски.

„Може да се възприемат промени в движението в пиковите часове, за да не става такова струпване особено в метрото“, посочи зам.-министърът. 

https://www.dnes.bg/………….

Arhiv